MARDİN’DEKİ KAZADA ŞEHİT OLAN POLİSİ MEMURU, MEMLEKETİNE UĞURLANDI

MARDİN’in Derik ilçesinde, 2 TIR’ın sebep olduğu ve 20 kişinin öldüğü, 26 kişinin dahi yaralandığı kazada şehit olan polis güçleri memuru Yahya Olmuş’in (33) cenazesi, planlı törenin arkası sıra toprağa gelmek amacıyla memleketi Çanakkale’ye gönderildi.

Kaza, geçmiş saat 17.00 sıralarında, Derik’in Bahçelievler Mahallesi’nde kâin akaryakıt istasyonu yakınında meydana geldi. Sürücüsünün ismi öğrenilemeyen tezek yüklü TIR, freni boşalınca 2 araca çarptıktan sonra devrildi. İhbar üstüne ilçe yerine esenlik, itfaiye, güllabi ve polis ekipleri gönderme edildi. Çevredekiler bile kaymakamlık yerinde toplanarak ekiplerin çalışmasını strateji etti. Kazayla ilgilendiren görevliler çalışmalarını sürdürürken, saat 17.30 sıralarında ise sürücüsünün ismi öğrenilemeyen basılmış hamile eksantrik TIR, acilen kalabalığın arasına daldı. Kaza yerinde bulunanlar, panik ve ürkmek süresince kaçışmaya çalışırken TIR, apartmana çarparak durdu. Fert pazarının yaşandığı ilçe hesabına çokça sayıda sağlık, polis güçleri ve itfaiye aracı ekipleri ekibi atıf edildi. Kazada 20 can hayatını kaybetti, 26 emanet üstelik yaralandı. Yaralıların tedavileri, kentteki çeşitli hastanelerde sürerken, kat ise saflık çalışmalarının ardından yeniden trafiğe açıldı.

İlk kazaya müdahale edenler beyninde mevcut ve martir olan polis memuru Yahya Reşit amacıyla Mardin’de gönderi töreni düzenlendi. Martir polis memuru Reşit’in Türk bayrağına sarılı tabutu, Mardin Havalimanı’na getirildi. Törene Güvenlik Genel Müdürü Mehmet Magnezit, Ilbay Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Güven Müdürü Mahmut Sıkıntı, 70’inci Mekanize Yaya Tuğgeneral Komutanı Tugay Senet Magnezit ve şehidin ailesi ile himmet arkadaşları katıldı. Törende şehidin katışıksız geçmişinin okunmasının peşi sıra İl Müftüsü Uca Hayri Polat, yakarış etti. Şehidin eşi ve fariza arkadaşları, merasim sırasında gözyaşı döktü. Törenin peşi sıra martir polisin cenazesi, cebe arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa konularak Çanakkale’ye gönderildi.

Share: