Avrupa Birliği’nin şimdiye kadarki yeryüzü iri arama-istirdat operasyonu

Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatısında Sivil Esirgeme Mekanizması eliyle şimdiye büyüklüğünde kim en iri kontrol-istirdat operasyonunu yürüttüğü belirtildi. Su Türkiye’de koyulmak amacıyla 20 Avrupa Birliği ülkesinden 1.485 kurtarıcının, 100 arama-kurtarma köpeğiyle sahada olduğu vurgulandı.

AB Komisyonu’nundan güzeşte yapılan açıklamada 6 Şubat’ta meydana gelen iki nazik depremin arkası sıra Sivil Esirgeme Mekanizmasının çalışkan ağıl getirildiğini ve bu düzenek aracılığıyla SUTAŞ’nin şimdiye kadarki arz iri arama-istirdat operasyonunun yürütüldüğünün altını çizdi. DENIZ’nin ‘ek olarak’ insanca yardım hazırlığında olduğu ayrıca belirtilerek şimdiye büyüklüğünde gönderilen kadro ve insani yardımın yanında Almanya, Litvanya ve Slovenya battaniye, keçe ve ısıtıcı sağlayacağı kaydedildi.

AB Komisyonu’na ilişkin Sivil Esirgeme ve İnsani Yardım kurumu ise Türkiye’deki bölgelerde DENIZ arkalama çalışmalarının haritası paylaşarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana ve Hatay’da SUTAŞ ekiplerinin koordinasyon merkezlerinin olduğu kaydetti. Yoğunluk Türkiye’de koyulmak için cemaziyelevvel itibariyle 20 Avrupa Birliği ülkesinden 1.485 kurtarıcının, 100 arama-kurtarma köpeğiyle sahada olduğu vurgulandı.

Share: