Karate ve güreşteki başarılarının arkası sıra muhtelit dövüş sporlarında 3 zer kemer kazandı

Yalova’de çocukluğunda karateyle başladığı spor serüvenine güreş ve karma dövüş sanatlarını (MMA) ekleyen 3 kızıl kemer sahibi 26 yaşındaki milli sporcu Aybüke İmancı, hedeflediği eskimemiş şampiyonluklar üzere geceli gündüzlü çalışıyor.

İmancı ailesinin 4 çocuğundan yeryüzü küçüğü olan Aybüke İmancı, 5 yaşında karate ile başladığı kariyerinde güreş ve akıbet olarak MMA’birlikte elde ettiği başarılarla ailesinin gururu oldu. 19 almanak spor yaşamında yaklaşık 130 madalya, 3 değerli tümsekli, 3 yürek kazanarak “Soluk sıkıntı” lakabını düzlük İmancı, antrenmanlarını kentteki spor salonunda sürdürüyor.

Aybüke İmancı, AA muhabirine, daha 5 yaşındayken ayak topu cümlesi alabilmek amacıyla annesinin çalıştırdığı yufkacı dükkanının önünü süpürdüğünü, verdiği harçlıklarla külliyen aldığını söyledi. Mahalledeki erkek çocuklarla futbol oynarken vurduğu anif şutlar ve hareketlerinden etkilenen çalıştırıcı Mehmet Delioğlu’nun, ailesine yaptığı ısrarlar sonucu karateye başladığını nâkil İmancı, şöyle devam etti:

“4 sene süresince tıpkısı çağ birlikte antrenmanları aksatmadan başladım karateye. Mehmet Delioğlu benimle çokça ilgilendi. Ailemin maddesel durumundan çevre yeri geldiğinde ücreti zat karşılıyordu. Karate kıyafetleri ve malzemelerimi bilcümle hocam realizasyon ederdi. Tabiatıyla büyüyüp dereceler gelince imdi yoğunlaştım. Bu nöbet hırsa döndü. Rakipler çoğaldı, hedefler büyüdü. Milli takım kampları oldu. Burada çok zorlandım. Ailemi, arkadaşlarımı haddinden fazla özlüyordum. Çok fedakarlık gerekiyordu. Kilogram düşmelerimiz oluyor, aç kalıyordum. Bunların sonunda bir utku yaşayacağımı hayal ederek gidip zaferle üstelik dönünce kâffesi bu işin tadı tuzu üzere gelmeye başladı. Tabii burada hocalarım ve ailemin çok şişman emeği vardı.”

“Mesafe mesafe ‘Seni kat sayı alıyoruz’ diye niteleyerek mesajlar geliyor”

İmancı, 2008-2011 yıllarında karatede kesim şampiyonlukları kazandığını, 2015’te Türkiye şampiyonluğuna ulaştığını, İstanbul’bile planlı Shotokan Acun Karate Şampiyonası’nda ikinciliği elde ettiğini, 2016’bile Türkiye ikincisi olduğunu, Erzurum’dahi Uluslararası Karate Şampiyonası ve Bursa’üstelik Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası’nda üçüncülük kürsüsüne çıktığını aktardı.

Güreşte ise 2008 ve 2009’birlikte Türkiye üçüncüsü, 2012’bile Türkiye şampiyonu, 2012’da Arsıulusal Yıldızlar Galibiyet Turnuvası birinciliği derecelerinin bulunduğunu dile getiren İmancı, 2012’dahi Polonya’bile düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda beşinci, 2013’te Türkiye şampiyonu, tıpkısı yıl yapılan Uluslararası Galibiyet Turnuvası’nda ve 2016’daki Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası’nda ikincilik derecelerini kazandığını bildirdi.

Aybüke İmancı, karate ve güreşte elde ettiği başarıların arkası sıra MMA kariyerine başladığını belirtti.

İmancı, bu branşta 2016’üstelik Antalya’de Türkiye ikincisi, 2018’da Türkiye şampiyonu namına değerli tümsekli kazandığını, 2019’bile birlikte gene şampiyon olup ikinci altın kemerine ulaştığı bilgisini verdi. Bire Bir sene Ukrayna’de düzenlenen şampiyonada acun ikinciliği, Avrupa şampiyonasında tekrar ikincilik derecelerinin ardından 2021’dahi Ankara’daki Türkiye şampiyonasında bir numara olup üçüncü kızıl kemerini elde ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“MMA’ya geçtiğimde İbrahim Talih hocamla konuştuğumda ‘Hocam ben Türkiye’nin yer iyisi olacağım. Ondan bilahare Avrupa ve dünyada beni tanıyacaklar.’ diyerek aynı gaye belirledik. ‘Sen bu hırsla devam ettikçe gerisi bende olacak.’ dedi. Beni peş sıklette yenebilen bulunmayan. Ego Türkiye’deki bilcümle kemerlerimi bütün 10-15 kilogram üstünden aldım. Kişi kilomdan rakiplerim çıkmadı evet birlikte hocaları çıkarmadı. Haddinden Fazla üstün farklarla üçüncü kemerimi bile aldım. Şu zaman zaten Türkiye’de yoğun kemer sahibi olan erkeklerde dahi yok, biricik hanım sporcu benim. Şu zaman Avrupa ve acun üzerinde arzulu maçlara çıkıyoruz. Türkiye’de oldukça kızlara afi benzer olduğumu düşünüyorum. Duruluk meydanlık ‘Seni eş alıyoruz.’ diye niteleyerek mesajlar geliyor. Demincek hedefim büyüklerde yetersiz dışında ‘Buradan ayrımsız Türk kadını geçti.’ dedirtmek.”

İmancı, MMA’bile başarılarını yenilerini ekleyebilmek için var gücüyle çalıştığını de sözlerine ekledi.

Share: