Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle zahir denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle sarih denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde şişman balıkçı tekneleri için meri av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Eylül gecesi bakımından sabırsızlıkla beklediği meydanda denizlere doğru hareket etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta kebir limanlardan biri olan Sinop’ta düzenlenen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde tayfa etraflı bekleyişin arkası sıra cümbüş ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kara, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Sinop Mebus Sulh Karadeniz, DÜRÜST Fırka Sinop Saylav Şiir Maviş, Sinop İl Bitirmiş Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Reisi Sulh Ayhan, amme çalım ve bünye amirleri, sivil cemiyet yapılış temsilcileri, tören düzeni üyeleri ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu şeb nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Her sene olduğu gibi bu yıl üstelik heyecanlıyız. Tanrı kader ederse bol aynı sezon olmasını diliyoruz, iyicene sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki her şeyin benzeri heyecanı var. Teferruatlı benzeri süre bekledik, inşallah fena hâlde benzeri sezon olmasını diliyoruz balıkçılar amacıyla. Pres bir sanat ama yapmak zorundayız. Şu zaman üzere Sinop açıklarındayız, ama Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık duruma bakarak ayrı ayrı yerlere gideceğiz, Rusya tarafına doğru gideceğiz bu yıl” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Başkanı Sulh Ayhan, “Balıkçılık tahakküm zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak ayrımsız aksiyon değildir. O anlamda kül balıkçıları gösterdikleri özveriden ekolojik ortam kutluyorum. Umuyorum kim çıktı bugüne kadar yaşadıkları sıkınıtları çıktı yaşamazlar. Umuyorum kim balık ülkemizde pazarda adalet ettiği yeri bulur, melfuf değeri faziletli bire bir ürüne çevrilerek bizim amacıyla aynı emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Akarsu ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla rastgele türlü arama ve denetimlerimiz bu av sezonu süresince üstelik akıcı namına devam edecektir. Konuya ilgili valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kamu kurumlar üzerlerine sakıt görevi en paradigma ve etkin şekilde hesabına getirmektedir. Bu tedbirden elan koskocaman olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine ilgiyle inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir ayrımsız biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız üzere artağan soylu erki ayrımsız sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için ömre bedel olmasını diliyor, hepinize ilişik ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: