Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu geceleyin ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu gece ‘Vira Bismillah’ diyecekler

TRABZON Büyüklük genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’de kalkacak olmasının peşi sıra bu tün denize açılacak olan tekneler sonuç hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’bile başlayacak eskimemiş av sezonu için bu akşam ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak ve sezona sivri avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’birlikte başlayan haram dönemi 1 Ilkgüz itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’dahi denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın peşi sıra son hazırlıklarını tamamlayarak denize yırtılmak üzere beklemeye önceden yıpranmamış sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Sabık zaman palamudun olmadığını bu zaman ise beklentilerin bol yönde olduğunu belirten Yılmayan Balıkçılık sahiplerinden Haberci Yılmayan, “Eskimemiş sezondan beklentilerimiz ongun yönde balık görünüyor sivri var inşallah mebzul olacak. Güzeşte zaman de iyi idi fakat sivri yoktu bu sene daha bereketli görünüyor inşallah ferah olacak az buçuk masraflarımız biraz arttı. Şu dakika Zonguldak tarafında balık güç görülüyor fakat denize çıkmadan net tıpkısı madde terennüm etmek akilane değil. Balık nereye giderse tığ bile peşinde olacağız. Teknemizde 40 kadar herif çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Biz çokça çarkıt 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan birlikte bize kaldı. 2005 yılında pelit çokça olmuştu 2015’üstelik birlikte oldu bu yıl çıktı görünüyor inşallah ferah tamam vatandaşımızda kızgın balık araç inşallah boydak masraflarımız az buçuk elan yüksek” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmayan üstelik “Hazırlıklarımız bitmiş. Beklentimiz avcılığın iyi olacağı yönünde. Sezona pelit avcılığı ile başlayacağız. Kısaca 4 yıldır bol sivri avcılığı olmuyordu inşallah bu sene verimli olacak. Nisan 15 zaman bitiminden bugüne büyüklüğünde ağların tamiri gelmek üzere teknemizdeki ayrıksı eksikleri gidermeye çalıştık. Genellikle Karadeniz’da avlanacağız, balık nerede olursa bizde ardı sıra gireceğiz. Sinop’bile olursa Sinop’a, İstanbul’de olursa İstanbul’a gideceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: