Anadolu’nun geçmiş camilerinden, 9 asırdır bir tane tuğlası de oynamadı

– Anadolu’nun evvel camilerinden, 9 asırdır yegâne tuğlası de oynamadı

TOKAT – Tokat’ta Anadolu’nun önceki camilerinden olan Garipler cami tahminî 9 asırdır tek tuğlası dahi yerinden oynamadan metin ayakta duruyor.

Bir Nice medeniyete eş sahipliği fail Tokat’ta, 1071 Malazgirt Zaferinden sonraları Danişmend Gazi marifetiyle yaptırılan Anadolu’nun geçmiş Türk Camilerinden Garipler Cami 9 asırdır ayakta olmasıyla özen çekiyor. Caminin kitabesinde, Melik Danişmend Gazi tarafından 11. yüzyılın sonuç çeyreğinde inşa ettirildiği bilgisi vadi alıyor. Semerkant Mahallesinde kâin Garipler Camii, minaresinde düz alan yeşil sırlı tuğlalardan etraf el arasında Yeşil Minareli Camii adına de biliniyor. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’daki yeryüzü çarkıt cami olma özelliği bulunan Garipler cami günümüze kadar yaşanan balaban depremlerden etkilenmemesiyle da adından alay ettiriyor.

“Bu güne kadar oluşan depremlerin hiç birisinden etkilenmemiştir”

Garipler Cami imamı Hiçlik İşbilir, caminin birçok şişman depreme tanıklık ettiğini belirterek “Tokat Garipler Cami Tokat Fatihi Hakan Ahmet Gazi yoluyla 1076-1080 yılları arasında işlenmiş bire bir camidir. Anadolu’nun fethinden sonra Türklerin yapmış olduğu evvel camidir. Caminin gayrı tıpkı özelliği ise kitabesi üstünde bulunan yegâne mihraplı camimizdir. Garipler Cami sıra içerisinde ayrımlı esame ile da anılmıştır. Caminin asırlardır ayakta duruyor, bir tane tıpkı tuğlası yerinden oynamadı. Bildiğiniz için Tokat’ta fay hattı üzerinde bulunuyor ve birinci basamak zelzele bölgesidir. Fakat Garipler Cami yapıldığı günden bu güne büyüklüğünde oluşan depremlerin on paralık birisinden etkilenmemiştir. Garipler Cami asırlardır ayaktadır ve camide gelişigüzel arıza yahut deforme kabilinden vaziyetler bahis konusu değildir” dedi.

Share: