Amasya haberleri! Amasya’da “Mıhlı Tagaddi” semineri düzenlendi

Amasya’da öğrencilere yönelik “Gıda ve Metin Tagaddi” semineri düzenlendi.

Amasya Zübeyde Kadın Üçler İlkokulu’nda düzenlenen seminerde mütekellim Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, mıhlı tagaddi konusunda öğrencilere bilgilendirmede bulundu.

Dengeli beslenmenin zinde yaşamın temel şartı olduğuna işaret fail Göktekin, Türkiye’nin dünyada ehliyetli ve artağan miktarda kumanya maddesi üreten ülkelerden birisi olduğunu belirtti.

Öğrencilere azık israfını önlemeye yönelik tavsiyelerde bulunan Göktekin, şunları söyledi:

“Besin israfını önleyemezsek bizler de güçlükle sönümsüz ülkelerde faal insanlardan biri oluruz. İhtiyacımız olan rızık maddelerini yeteri kadar alalım, pişirelim, yiyelim. Yediğimiz tıpkısı banak ekmeğin, tıpkısı kaşık yemeğin, benzeri boduç sütün, tıpkısı zeytin tanesinin, bire bir meyvenin üretilmesinde, hazırlanmasında harcanan emekleri unutmamalıyız. Gıda israfı, milletçe fakirliğe makul revan yolu hazırlamakta ve hızlandırmaktır. Milletçe çok üretelim, yeteri kadar tüketelim. Ihtisas sağlığınız amacıyla istikrarlı beslenin, benzen amacıyla kemikleriniz sağlam olsun. Mıhlı tagaddi, zinde çocukluk ve yetişkinlik demektir. Kahvaltı eşittir okulda başarıdır. Açıkta satılan besinleri satın almayın, sağlığınızı korumak amacıyla yeterli ve istikrarlı beslenin.”

Göktekin’in konuşmasının ardından Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü görevlilerince öğrencilere değişik ikramlarda bulunuldu.

Share: