“Aile Okulu Projesi” ile 2 bin 630 veli öğrenci oldu

Milli Terbiye Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce başlatılan “Ev Okulu Projesi” ile Yalova’bile 2 bin 630 iye, meslek sıralarında 8 ayrımlı konuda terbiye alıyor.

Yalova’da projenin uygulandığı 105 noktada okullara giden veliler, toplumsal ve birey beceri gelişimi, aile içi bildirişim becerileri, akran ilişkileri, şuurlu ve güvenli uygulayım bilimi kullanımı, stres yönetimi, tabiiyet, sağtöresel hareket, sağlıklı tagaddi ve sıhhi imdat üzere konularda uzmanlardan eğitimler alıyor.

Projenin uygulandığı merkeze mecbur Kadıköy beldesindeki Kadıköy İlkokulu’na mevrut İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, velilerle kardeş kardeş yazar verilen eğitimle ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Projenin ailelerin eksikliklerini görebilmeleri üzere çokça kocaman olduğunu belirten Akmeşe, AA muhabirine, çocukların terbiye kalitesini daha aşkın arttırmak için ailelerin ve hele annelerin sürecin içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Akmeşe, “Meslek dediğimiz çatı familya ile birlikte bütünleştiği, çocukların gelişimiyle alay malay izleme edildiği devir sonuca henüz dimdik şekilde çoğalma imkanı bize sunuyor. kimi zaman bilcümle aileler özlük çocuklarıyla ilgili makul süreçlerde tıkanmalar, sorunlar yaşayabilir. Bu birlikte çokça normaldir. İşte bu süreçte bakanlığımızın projesi devreye girdi. İlimiz genelinde 8 konuda 8 modülden oluşan 44 saatlik eğitim velilerimize bildiriyor. 105 ayrı merkezde 105 değişik eğitmenimizle bu eğitimler yer fena hâlde şekilde velilerimizin istifadesine sunuluyor.” diyerek konuştu.

Velilerin verilen eğitimden ortalık memnuniyetini gördüklerini nâkil Akmeşe, 2 bin 630 velilinin aldığı yetişek sürecinin devam ettiğini ve umum velilere ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

4. sınıfta eğitim bilimi gören çocuğu üzere eğitime katıldığına vurgu yapan Mısır Yasemini Yeşiloğlu ise

aldıkları eğitimin toplumun birlik kesimine uygulanması gerektiğini belirterek, “Eğitim her devir üzere ailede başlar. Ilk ailenin eğitilmesi gerektiğini düşünen biriyim çünkü esas, baba olmadan evvel ayrımsız terbiye almıyoruz. Anne, babalığın adi eğitime bağımlı olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kızı üzere eğitime katıldığını anlatan Melek Çocuk de “Proje siftinlik çok hareketli tıpkısı proje. Çocuklarımıza, ailemize nerede lacerem davranacağımıza, eksikliklerimizi tamamlamamıza faydası oldu.” ifadelerini kullandı.

Share: