SELANİK FERİBOT SEFERİNİN ARDINDAN PLANLI TÖRENDE ‘DOSTLUK HATTI’ VURGUSU

Selanik arasındaki evvel arabalı seferinin gerçekleşmesi sonrasında merasim düzenlendi. Levante Ferries şirketine ilgilendiren ‘Smyrna di Levante’ ünlü feribotta gerçekleşen törende, Selanik- İzmir hattının benzeri dostluk hattı olduğu dile getirildi. Törene, Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Karakaş, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Sefirikebir Naciye Gökçen Kaya, İzmir Yunanistan Başkonsolosu Despoina Balkiza, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Reisi Abdül Keleş, Levante Ferries firma sahibi George Theodosis, Levante Ferries CEO’su Stratis Apergis, İzmir Ticaret Odası(İZTO) Sedir Başkaı Selami Özpoyraz, İZTO Komutan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Bahir Ticaret Odası(DTO) İzmir Idarehane Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir İl Firez Turizm Müdürü Maksat Karaçanta, TÜRSAB Ege BTK Başkanı Miğfer Gencer, Arsıulusal Karayolu Yük Taşımacıları ve Acenteleri Derneği (UKAT) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Turan, Arsıulusal Nakliyeciler Derneği Başkanı Alper Özel ve çokça sayıda davetli katıldı.

İKİ DEVLET ARASINDA ÖNEMLİ ADIM

Törende konuşan Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Karakaş, hattın Türkiye ve Yunanistan amacıyla önemine ilgi çekerek şunları söyledi

Yatırım, üretim, istihdam ve dış satım üstüne aynı tutum modeli oluşturuyoruz. Bu amaçla 250 milyar dolar dış satım hedefimiz var ve bunu ferah ferah aşacağımız kanaatindeyim. Hele mağrip cızık kapılarımızda yaşanan sorunları ayn önünde bulundurursak Türkiye’nin daha çok inter analog taşımacılığı elan aşkın önem ödeme zorunluluğunu anlamış olacaksınız. Bu girişimin muvaffakiyetli olması çokça mehabetli. Çokça balaban ehemmiyet atfediyoruz. Gelinen noktada çapraz namına 3 kat yapılması ve değme seferde 55 TIR, 300 komütatör ve 900 kişinin yolculuk edebileceği dikkate alarak ve bunun iki cepheli olduğunda iki ile çarptığımızda 17 bin TIR’ı karşı tarafa geçirip buraya alabileceğiz. 93 binin üzerine bir açkı trafiği bahis konusu olacak. 140 bin üzerinde ise şahıslar için gezi söz konusu olacak. Batı kapılarında yıllık 400 bin üstünde ayrımsız intikal olduğunu dikkate alırsak biricik tıpkı Ro-Ro seferiyle hayata tıpkı ehemmiyet haiz tıpkı prensip haline geliyor. Yüzdelik 45 ihracatımızın olduğu Avrupa kıtasını göz önünde bulundurursak bu Türkiye üzere haddinden fazla cesim aynı kadem. Aynı şekilde Yunanistan üzere eke tıpkı aşama. Ro-Ro ve defa sayısının da artmasını beklenti ediyoruz. Tecim Bakanlığı yerine kül sorunlarda müdahale ettik. daha çok dahi müstelzim cemi desteği vermeyi hazırız. Amacımız ticaretin, ihracatın artırılmasını seçmek

BATI AVRUPA PAZARLARINA ERİŞİM

Selanik ve İzmir’in bağlanmasının Yunanistan ve Türkiye arasında turizm ve tecim beyninde bakir fırsatlar yarattığını özen çeken İzmir Yunanistan Başkonsolosu Despoina Balkiza, arada bir aheste artan bulunan kişmiri yolu sınırlarına mütenavip bire bir rota kendisine eğreti ve mal taşımacılığının kolaylaşacağını söyledi. Balkiza, taşımalık firmaları ve iş temsilcilerinin takkadak Yunanistan değil batı Avrupa pazarlarına ulaşım ulaşmak üzere hattan yararlanabileceğini vurguladı.

AVRUPA’YA AÇILAN ALTERNATİF KAPI

Selanik ile İzmir’in birleştirilmesi ile Avrupa’ya çokça daha alışkanlık kurulduğunu anlatım eden DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir, doğunun yeryüzü batısı, batının bildirme doğusu olan ayrımsız şehirdir. Desteklere çok ihtiyacımız var. Tıpkı kültürü ve denizi paylaşabiliriz diye konuştu. İzmir-Selanik hattının İzmir’in Avrupa’ya açılan alternatif tıpkı kapısı olduğunu değinen İZTO Başbuğ Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, sürdürülebilir muvaffakiyet amacıyla elan sık aynı araya gelinerek, bu hattın yaşatılması gerektiğini vurguladı.

ASYA VE AVRUPA’YI BİRLEŞTİREN KÖPRÜ’

Selanik-İzmir hattının detaylı süredir istediği bir fenomen olduğunu tamlayan Levante Ferries firma sahibi George Theodosis, aynı rüyanın gerçekleştiğini söyledi. 2019 yılında İzmir’e gelerek temaslarda bulunduklarını ve benzeri isteği Türkiye’birlikte üstelik gördüklerini aktaran Theodosis, zorlukların aşılması sonrasında Ege’nin iki yakasını bağlayacak olan ihtiyacı karşılamaya geldiklerini anlatım etti. Hattın, tarihî anlamda bağı olan ve Iye’nin iki yakasını aynı araya getiren, Asya ve Avrupa’yı birleştiren köprü görevi gördüğünü özen calip Theodosis, ‘Smyrna di Levante’ feribotunun iki ülkenin turizm elçisi ve Tecim Bakanı olduğunu vurguladı.

Tören sonrasında, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve İZTO Komutan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, haset anısına Levante Ferries firma sahibi George Theodosis’e ihsan arz etti.

Share: