9 yüzyıllık tarihi Celil Camii adeta depreme vadi okuyor

9 asırlık tarihi Ulu Camii adeta depreme düz okuyor

SİİRT – Türkiye’nin yeryüzü çarkıt camilerinden biri olan Siirt’teki 894 yıllık tarihi Celil Camii, Kahramanmaraş merkezli depremlere cebin adeta düzlük okuyor.

Selçuki hükümdarlarından Muguziddin Mahmud emriyle 1129 yılında camide meftun mevcut Şeyh İshak Hazretleri adına yaptırılan 9 yüzyıllık cami, Kahramanmaraş merkezli depremlere rağmen geçmiş çağ ki kabilinden vatandaşları ağırlamaya devam ediyor.

Tarihi Celil Caminin dayanaklılığıyla ve içerisindeki taşlar sebebiyle literatür serin, kışın hamam tutan mimarisinin en iyice örneklerinden birini oluşturduğunu tamlayan Cahit Kurt adlı vatandaş, herkesin Siirt’e gelerek tarihi Ulu Caminin içindeki manevi atmosferi görmesini istediğini belirtti. Aldanmaz, “Ego bu caminin cemaatlerinden biriyim. Bu caminin tıpkısı özelliği birlikte literatür serin olması kışın sıcak olmasıdır. Ehil yoluyla yeğleme ediliyor. Bu caminin geçmişi Selçuklulara dayanıyor. Selçuklular eskiden ecdatlarımızın emeğiyle yapılan tıpkı camidir. Alelumum seyyah kesimi bu camiyi çok mülakat ediyor. Siirt’e mevcut bu caminin cemaati üstelik çok kalabalıktır. Topluluk bu camide salat kılmayı haddinden fazla seviyor. Ego restore zamanında buradaydım şahit oldum. Caminin benzeri özelliği bile altında 4 koldan akarsu birleşiyor. Yıllara meydan okuyan ayrımsız camidir. Şu anda birlikte halen sapasağlam ve korkunç tıpkısı camidir” dedi.

Cami temizliğinden sorumlu Selman Kaya, Tarihi Ulu Caminin yıllara saha okuduğunu ve ilk bölüm ki kadar ayakta durduğunu dile getirdi. Kayaç, “2 senedir tarihi Siirt Celil Cami’da temizlikçi adına çalışıyorum. Tarihi Siirt Ulu Cami Selçuklu Hükümdarlarına ilgilendiren aynı camidir. 1129 yılından beri camimiz ayaktadır ve değişiklikler görmemiştir. Camimizin özellikleri, taşları literatür serin, kışın yunak hacim. Camimiz bin şahsiyet bir kapasiteye sahiptir. Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntı 10 ili etkiledi amma bizim tarihi Siirt Celil Cami sağlam olduğundan etraf değme engel görmedi. İçerdeki mezar camimizin mimarı olan Şeyh İshak’a aittir. Şeyh İshak hem mimar hem da benzeri velidir. Bir zamanda bu camiyi birlikte kendisi düz yazı etmiştir” diyerek konuştu.

Share: