Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelere müteveccih destekler sürüyor

Diyarbakır ve Siirt’te, “asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerden etkilenen ailelere müteveccih destekler bitmeme ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremlerde etkilenen 6 bin 200 vatandaşı tesislerinde 12 dönem süresince ağırladı.

Sezai Karakoç Hars ve Kongre Merkezi, Kayapınar ve Şehitlik Koyuverme Evi, Deli Dolu Hayat Merkezi, Bağcılar Kreş, Sümer Park Sosyal Hizmetler Hizmet Binası, Sümerpark Katalog, Sümerpark Sergievi, Sümerpark Nemli Birimi, Talaytepe Spor Kompleksi, Site Meydanı, Temapark, Beraberlik Parkı ve Kavim Kıraathanesi ilkin oluşmak üzere tesislerin tamamını evvel andan itibaren vatandaşların hizmetine açıldı.

Tesislerinde barınan 6 bin 200 vatandaşın seçkin misil yeme ve içme ihtiyacını karşılayan ekipler, çocukların yaşadıkları zorlu günleri aşmaları amacıyla spor ve oyun kâmilen içtimai bindi çalışmaları yürüttü.

Çocuklar eğitmenler eşliğinde resim ve yüz boyaması, hatır, zeka oyunları kadar etkinliklere katıldı.

Ekipler, ruh bilimci, sosyolog, familya danışmanı, manevi rehberlerle depremden etkilenen kadınlar ve ailelerine psikososyal destek verdi.

Vatandaşların müstacel ihtiyaç duyduğu libas, pabuç, bebek bezi, sulanmış baş bezi, mama, sağlıklı, battaniye kadar asıl malzemeleri karşılayan ekipler, Dicle Üniversitesi Mektepli Dirim Merkezindeki Çamaşır Evi’nde vatandaşların çamaşırlarının yıkama ve kurutma işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

-Siirt

Valilik koordinasyonunda türlü kamu gurur ve kuruluşlarca 228’i yurtlarda, 142’si otellerde, 22’si kamu misafirhaneleri, 18’i pansiyon ve hoşgörüsüz kalanı evlerde doğmak amacıyla toplam 5 bin 342 kişiye bindi sağlanıyor.

Yurt ve amme misafirhanelerinde artan depremzedelere üç defa sıcak kemirmek servisi yapılıyor, evlerde kalanlara dahi sıska azık ve aksata kartı veriliyor. 1300 kişiye psikososyal destek sağlandı.

Nakil işlemleri tamamlanan 419’u ilkokulda hep 512 öğrencinin kaydı yapıldı.

Share: