9 asırlık tarihi Celil Camii adeta depreme saha okuyor

9 asırlık tarihi Celil Camii adeta depreme meydan okuyor

SİİRT – Türkiye’nin bildirme sakat camilerinden biri olan Siirt’teki 894 yıllık tarihi Celil Camii, Kahramanmaraş merkezli depremlere karşı adeta yer okuyor.

Selçuklu hükümdarlarından Muguziddin Mahmud emriyle 1129 yılında camide meftun bulunan Şeyh İshak Hazretleri namına yaptırılan 9 asırlık cami, Kahramanmaraş merkezli depremlere rağmen önceki dönme ki kadar vatandaşları ağırlamaya bitmeme ediyor.

Tarihi Ulu Caminin dayanaklılığıyla ve içerisindeki ahcar sebebiyle yazın serin, kışın ısıdam tutan mimarisinin yer güzelce örneklerinden birini oluşturduğunu tamlayan Cahit Aldanmaz adlı vatandaş, herkesin Siirt’e gelerek tarihi Ulu Caminin içindeki manevi atmosferi görmesini istediğini belirtti. Kurt, “Ben bu caminin cemaatlerinden biriyim. Bu caminin ayrımsız özelliği üstelik literatür serin olması kışın ısıdam olmasıdır. Topluluk marifetiyle yeğleme ediliyor. Bu caminin geçmişi Selçuklulara dayanıyor. Selçuklular zamanında ecdatlarımızın emeğiyle yapılan bire bir camidir. Alelumum seyyar kesimi bu camiyi çok konuşma ediyor. Siirt’e mevcut bu caminin cemaati de haddinden fazla kalabalıktır. Cemaat bu camide namaz kılmayı çokça seviyor. Ego restore eskiden buradaydım şahit oldum. Caminin aynı özelliği dahi altında 4 koldan akarsu birleşiyor. Yıllara kayran okuyan bire bir camidir. Şu anda bile halen sapasağlam ve kudretli bire bir camidir” dedi.

Cami temizliğinden sorumlu Selman Kayaç, Tarihi Ulu Caminin yıllara yer okuduğunu ve önce devir ki kabil ayakta durduğunu dile getirdi. Kaya, “2 senedir tarihi Siirt Celil Cami’bile temizlikçi yerine çalışıyorum. Tarihi Siirt Ulu Cami Selçuklu Hükümdarlarına ilgili aynı camidir. 1129 yılından beri camimiz ayaktadır ve tebeddülat görmemiştir. Camimizin özellikleri, taşları yazın serin, kışın sıcak tutar. Camimiz bin kişilik bire bir kapasiteye sahiptir. Kahramanmaraş’ta meydana mevrut deprem 10 ili etkiledi amma bizim tarihi Siirt Ulu Cami sağlam olduğundan etraf gelişigüzel engel görmedi. İçerdeki oyuntu camimizin mimarı olan Şeyh İshak’a aittir. Şeyh İshak hem mimar hem üstelik benzeri velidir. Benzeri zamanda bu camiyi birlikte kendisi nesir etmiştir” diye niteleyerek konuştu.

Share: