747 kurtarıcıyla sahada mevcut Azerbaycan’dan yeni kol

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla Türkiye’ye gelen kurtarıcıların sayısı 747’ye ulaşırken yıpranmamış ekibin yola çıktığı açıklandı. Öte yandan insancasına yardımlar de Adana’ya ulaşmaya bitmeme ediyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi, Haydar Aliyev Fonu’nun Başkanı Mihriban Aliyeva’nın talimatı doğrultusunda Türkiye’nin zelzele bölgesine yapılan insanca yardımlar bitmeme ederken sabahleyin saatleriyle itibariyle arkalama haiz ilk uçak Adana’ya ulaştı. İnsani arkalama kapsamında afetzedeler için gerekli olan mülhak takım, ayrımsız zamanda ısıtmalı çadırlar, jeneratörler, radyatörler, aut mekan ısıtıcıları, dizel ısıtıcılar, ayrımsız zamanda arama kurtarma çalışmalarına apotr olması üzere stoper, delici aletler ve sair ekipmanlar olduğu belirtildi.

YENİ EKİP YOLDAAzerbaycan Gönüllü Kuruluşlar Birliği (AKTİ) yoluyla planlı ‘ASAN Gönüllüleri’, ‘Genç Gönüllüler’, ‘BİR Gönüllüleri’, ‘Tarımsal Kalkınma Gönüllüler’, ‘Nahcivan Gönüllüleri’, ‘Büyük Dönüş’ gönüllüleri ve ‘Eko Gönüllüler’ kuruluşlarının üyeleri arasında daha görmüş geçirmiş ve tahakküm koşullarda çalışmaya amade olan gençler belirlenerek, Türk meslektaşlarına ve sahada bulunan 747 Azerbaycanlı kurtarıcıya bindi vermek amacıyla Türkiye’ye akilane yola çıktığı vurgulandı.

Share: