2 bin 655 km pedal çevirerek 23 şehri dolaştı

Uzuv bağışına ilgi koparmak amacıyla bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Eksiksizlik Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana kadar 2 bin 655 km kaide çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu akıl tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Eksiksizlik Yücel, kendisini toplumsal kalın projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gelişmemiş sürece önce organ aktarımı sırası muntazır bir kişiye canlıdan canlıya karaciğerini birlikte bağışlayan Yücel, ayrıksı anne ve babaların da çağa acısı çekmemesi amacıyla aza bağışı konusuna özen yutmak hesabına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km kaide çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini anlatım eden Eksiksizlik Yücel, “Esas hücre ve organ bağışı üstüne toplumsal bilinci arttırmak amacıyla 10 Ağustos tarihinde bisiklet ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede yaklaşık 6 bin kilometre pedal çevireceğim. Amacım kan kanseri hastası çocuklara, nakil bekleyen hastalara akla yatkın donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar çok kusurlu bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve aza bağışının hem önemini anlatıyorum hem bile ne büyüklüğünde görgüsüz tıpkısı cerrahi müdahale olduğunu anlatıyorum. Ben 9 sene önce velet acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside asıl babaların benim kabilinden çağa acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne büyüklüğünde 23 şehir gezdim. 23 site içerisinde kısaca 2 bin 655 kilometrede ayakçak çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım bire bir hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi birlikte canlıdan canlıya uykuluk bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Ulu Yengi adında bire bir oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz ayrımsız AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu taharri gayeli hastaneye götürdük ve ortada ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine gönül cebin bir savaş başlattık. Etibba ameliyat olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Kanı tümöründen cerrahi müdahale oldu fakat 9 günlük hayat mücadelemizi maalesef kaybettik. Apayrı çocuklara maltalık vermesi amacıyla rahmetlik oğlum Ali Yengi’nun organlarını bağışladım. Kul yaklaşık 14-15 kamer önce hiç tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum maltalık kurtardı hem birlikte ben ona laik bire bir baba olduğumu göstererek fahri kendisine uzuv bağışı yaptım ve benzeri hastanın hayata tutunmasına anahtar oldum. Yaşadığım çocuk acısını ayrıksı çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası hakkında ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın ardından Karadeniz kıran yolundan bitmeme ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın tekrar o rotayı izlem ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve arkası sıra Veli Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ilk Teşrin günü turumu Adana’üstelik mahvetmek.” – SAMSUNShare: