Yer Sarsıntısı sonrası Meksika’dan gelen “yiğit” köpek, Türkiye’de hayatını kaybetti! 2 vatandaşımızı kurtardı

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra dünyanın dört bir yanından taharri istirdat ekipleri Türkiye’ye atak etti. O ülkelerden birisi da Meksika oldu. Çalışmalara süzülmek amacıyla Meksika’dan gelen ekipte vadi kayran taharri kurtarma köpeği Proteo’dan ateş fen geldi.

“YIĞITÇE ÇALIŞMAN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ”

Proteo, Türkiye’bile hayatını kaybetti. Meksika Defans Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Iri el arkadaşımız köpeğimiz Proteo’yu kaybetmenin dip üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin aranması ve kurtarılmasında Meksika Delegasyonu’nun ayrımsız üyesi namına görevini yerine getirdin. Kahramanca çalışman üzere teşekkür ederiz.” denildi.

TÖREN DÜZENLENDİ

Sarsıntı sonrası 2 kişiyi kurtarırken hayatını kaybeden Meksika kontrol kurtarma köpeği Proteo için merasim düzenlendi. Icraat sırasında hayatını kaybeden Proteo’nun sebep öldüğü bilinmiyor.

MEKSİKO’DAKİ DEPREMDE “ALP” İLAN EDİLDİLER

Meksika Azamet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 150 kişiden oluşan taharri-kurtarma ekiplerini Türkiye’ye yöneltme kararı almıştı. Belçika Malinoisi, Avustralya sürücü köpeği ve labrador kabil değişik cinslerden hususi eğitimli köpeklerin bulunduğu takım 2017’bile Meksiko’da meydana gelen depremde alp ilan edilmişlerdi.

Share: