Vekil Yanık: “Adi karı tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, beribenzer aile tipi yaşlılar yurdu modeliyle Adana, Yalova ve Artvin’de yaşlılara bakım verildiğini belirterek, “Süfli ocak tipi huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Acılı, hizmet kuruluşlarını yaşlıların ihtiyaçlarına akıllıca adına tasarladıklarını belirterek, her eskimemiş kuruluşun tasarımının yaşlıların kullanımına makul olarak erişilebilir ve tıpkısı zamanda ihtiyaca bakarak kişiselleştirilebilir özelliklerde dizayn edilmesini amaçladıklarını vurguladı. Bakan Üzüntülü, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘gerçekten familya tipi’ proje doğmak için üç ayrımlı kategoride tasarlanıyor. Kent tipi, bakıma gerekseme duyan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza bakım isnat etmek gayeli yerine tasarladığımız bire bir huzurevi modelidir. Avlu tipini günce işlerini öz başına yerine getirebilen ve fiziksel hareketliliğe daha çok gerekseme duyan yaşlılarımız için planladık. Bu bir, demans gibi bilişsel fonksiyonlarında bozulmalar meydana mevrut yaşlılarımız üzere özel tasarlandı. Alelade aile tipi modelimiz ise müstakil cereyan edebilen ve özlük işini kendisi yapabilen, elektronik eş aletlerini kullanabilen ve sağlık açısından daima gözetime gerekseme duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişkin yaşam alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine imkân tanınıyor” dedi.

“Kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Bakan Izdıraplı, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta hayat tipi mimari ile düşünülmüş buğulu bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise pespaye sülale tipi mimari ile tasarlanmış kuruluşların bakım verdiğini belirterek, “2+1 (2 yatak odası, 1 ortak mağaza, aş damı, cağ ve tuvalet) ve 1+1 (1 yatak odası, 1 ortak mağaza, aş damı, banyo ve tuvalet) şeklinde tasarlanan süfli aile tipi modelimizde iki yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz eliyle bundan sonra tercih edilen aşağılık sülale tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Kendi evlerinde üzere yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız yeni arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise keyifli ayakyolu geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

“168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz”

Vekâlet namına nemli vatandaşlara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Nazır Üzüntülü, şöyle konuştu:

“Yaşlılarımıza canlı kurumlarda değil, kendi ortamı süresince bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını elan birlikte kolaylaştıracak şartlar altında devam edebilmesine yönelik ayrımsız tatlılıkla bakım veriyoruz. 2022 yılı eylül kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız birlikte Bakanlığımıza ilişkin huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Nezaret namına ülkemizin artan buğulu nüfusunu göz uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 leyli hizmet kuruluşu ve 5 yatısız hizmet ve etken hayat merkezini hizmete açacağız.” – ANKARA

Share: