Van ve Muş’ta vatandaşlar sosyal basamak projesi amacıyla başvurularını yapmaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban sosyal konut projesi kapsamında Van ve Muş’ta bile vatandaşlar başvurularını yapmaya başladı.

3 bin 200 konutun yapımının planlandığı Van ve ilçelerinde e-Kerem üzerinden başvuru imkanı olmayanlar, evraklarını sarkıtmak üzere taleplerin kabul edildiği Halk ve Kültür bankalarında kükremek oluşturdu.

DOĞRU Tümen Van Milletvekili Abdulahat Arvas, yaptığı kayıtlı açıklamada, Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme şişman toplumsal konut hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kentte 3 bin 200 konutun yapılacağını belirtti.

Konut ve iş yerlerine vatandaşın teveccühünün efdal olduğunu tamlayan Arvas, şunları kaydetti:

“artık zir ve orta gelirlinin konut ihtiyacını diremek için yapılacak bu konutların içtimai ve hesaplı avantajları balaban. Toplumsal ev projesine müracaat etmek amacıyla devlet sınırları içerisinde yer birkaç bire bir sene eğleşmek yahut proje mülk nüfusuna kayıtlı girmek şartı getirildi. Bunun yanında projenin amacına makul kendisine kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine mutluluk sınırları ortamında tapuda kayıtlı konutları bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca seçkin haneden yemeden içmeden benzeri başvuru kabul edilecektir. Açıklayan içtimai ev projesinde çoluk çocuk, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılarak evleviyet verildi.”

Proje kapsamında 1150 basamak yapılmasının planlandığı Muş ve Korkut ilçesinde de konut başvurusunda gezmek isteyenler Ekincilik ve Umum Bankası şubelerine gitti.

Başvuru yapanlardan Antagonist Inhina, AA muhabirine, projenin evi olmayanlar için koskocaman aynı fırsat olduğunu söyledi.

Uzun zamandır böyle benzeri proje beklediğini tamlayan Devrim, “Haddinden Fazla pir benzeri proje oldu, başvurumu yaptım. İnşallah evsizler bu sayede familya sahibi olacaklar. Evi sıfır herkesin müracaat etmelerini başvuru ediyorum. Çünkü ödemelerde herhangi bir sıkıntı namevcut.” dedi.

Proje ile yetersiz gelirlilere karı sahibi olma umudunun doğduğunu nâkil Adnan Aksoy bile “TOKİ konutu için Tanrı devletimizden razı olsun. İnşallah bizi karı sahibi yapacak. Arz azında icar öder gibi ocak sahibi olacağız. Yıllardan beri çalışıyorum tıpkısı eş almak hayalimdi. Başlarken servet ile sülale alamam. Bu sayede hayallerimiz töz olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.Share: