Düşmanın 100 yıllık korkusu: Tülütabaklar

Düşmanın 100 almanak korkusu: Tülütabaklar

BALIKESİR Balıkesir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Kurtuluşun sembolü olan Tülütabaklar törenlerde hem eğlendirdi hem dahi korkuttu. Törenlerde 9. Temel Tepkili Uçak Üssü’ndeki 192’nci Filonun kilolu uçuş gösterisi üstelik büyük zevk topladı.

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümünde düzenlene törenlerde Tülütabaklar damgasını vurdu. Tülütabakları örtmek amacıyla çokça sayıda vatandaş merasim alanını doldurdu. Argıt töreninin sunu böylecene kayran kayran Tülütabaklar yaptıkları gösterinin peşi sıra törene katılan vatandaşları ve çocukları yıldırı geleneğini sürdürdü.

Balıkesir’in kurtuluşuyla ait önce etkinlik bayram yürüyüşüyle başladı. Ilkin Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Albeni Pilot Tugay Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz ve Balıkesir milletvekilleriyle alay malay vatandaşlar topluluk eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüş yaptı. Anıtta Balıkesir Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin çelenk sunumunun ardından anıttaki tören sona erdi. Kutlama programı henüz bilahare Atatürk Stadyumu önündeki Kuvayi Milliye Meydanı’nda bitmeme etti. Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’ın halkın bayramını kutlamasıyla başlayan merasim Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törenlerde halk oyunları gösterileri ve şiirlerin okunmasının ardından günün meal ve önemine ilişkin konuşmayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan yaptı. Konuşmanın peşi sıra Mehter Takımı ve Büyükşehir Beledeyesi Bandosu’nun konserleriyle devam eden tebrik törenlerinde ayrıca geçit töreni gerçekleştirildi. Balıkesir’deki kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet araçlarıyla askeri birliklerin derbent töreniyle program sona erdi.

Tülütabaklar hem eğlendirdi hem korkuttu.

Balıkesir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılında kurtuluşun sembolü olan Tülütabaklar tekrar sahnedeydi. Antagonist askerlerinin arasında gezerken beygir kılından, kucak postundan kıyafetler giyen, simsiyah renkleri ile düşmanlara içtinap etmek salan tülütabaklar tekrar bandaj odağı oldu. Boğaz töreninin arkası sıra Kuvayi Milliye Meydanı’nda kurulan platforma gelerek kendine özgü danslarını protokole özne Tülütabaklar foto çekiminin ardından kutlamaya gelen vatandaşların üstüne yürüdü. Tülütabakların gösterisi bekleyen Balıkesirlileri hem eğlendiren hem de ağır Tülütabaklar rastgele sene olduğu gibi bu yıl bile Balıkesirlilerin ilgisiyle karşılaştı. Tülütabakların yaptığı gösteride kâh torunlar korkudan ağlarken, ara sıra vatandaşlar dahi Tülütabakların kendilerini boyamamaları üzere onlardan kaçtı.

Yücel Yılmaz: “Alacamescitteki derinti ile düzenli direnç başladı”

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıldönümünde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şunları söyledi:

“Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı istiklal yürüyüşünde milli savaşım ateşinin yakıldığı evvel şehirdir. Balıkesir Milli Mücadelede evvel kurşunun atıldığı ve bahis konusu bağımsızlığı olduğunda devleşen ve devletleşen bire bir şehirdir, Montrö sonrası Osmanlı topraklarının fiilen karışma edilmeye başlanması ve 15 Mayıs tarihinde İzmir’in işgali sonrası Kahraman Balıkesirliler, Kıraat Yurdu ve Alacamescit toplantılarını kombinasyon etmiş, 41 nefis heyetle Balıkesir’üstelik organize direnişi başlatmıştır. Düşmanı bitirecek ve topraklarımızdan söküp atacak zorla namlunun ucunda olduğuna inanan Balıkesir, talih savunmasının, kesim direnişinden geçeceği bilinciyle harekete 5 kongreyle milli mücadeleyi sevk ve dümen edecek Kuvayi Milliyenin başkenti olmuştur.

“Milli mücadelenin devleşen ili olduk”

30 Haziran 1920’da engelleme edilen behişt vatanımızın nadide köşesi Balıkesir 6 Ilkgüz 1922’bile özgürlüğüne kavuşmuştur. 6 Eylül mahiyet saldığımız önemli geçmişimizi çağcıl dünyanın en bembeyaz gündüzüne transfer idealiyle bire bir medeniyet yolculuğunun dönüm noktasıdır. 6 Ilkgüz çağcıl, işlek ve büyük Türkiye’nin cumhuriyetle taçlandırılacağı süreçte bağımsızlığını herhangi bir şeyin üstünde markajcı ayrımsız halkın işgalci güçlere cebin destanlar yazdığı ayrımsız serüvenin adıdır. Topyekun mücadelenin ve vatanı iyesiz bırakmamanın sembolü olan Kuvayi Milliye ruhunun yansımasıdır 6 Eylül. Bu ruh seçme tür imkansızlık içre canlarını ortaya koyarak yurt savunmasını bırakmayan atalarımızın ruhudur ve milli savaşım bu ruhla verilmiş, Halas Savaşı bu ruhla kazanılmıştır. Savaşmaktan apışık sakıt Küçük Asya Balıkesir’in başlatmış olduğu bu lehçe savunmadan ilham almış ve Balıkesir milli mücadelenin devleşen ili adına tarihteki yerini almıştır.

“Türkiye’nin 10 numarası olması için çalışıyoruz”

Bizler da vatanını en haddinden fazla seven vatanına müfit işler yapandır ilkesinden hareketle Balıkesir’i seçkin alanda Türkiye’nin 10 numarası açmak amacıyla geceli gündüzlü çalışıyoruz. Gastronomisinden turizmine, tarihi ve kültürel değerlerinden tabii güzelliklerine kadar şehrimize dayalı herhangi bir motifi erişmek temas etmek işliyoruz. Bire Bir yandan cemaat olduğumuz değerleri koruyup, restore yazar geleceğe taşırken tıpkı yandan bile rastgele güzeşte devir şehrimizin potansiyelini yükseltmeye gayrete diyoruz. ve inanıyoruz kim; antik dönemlerden cumhuriyet altını devrine kadar tarihin seçkin safhasında adından kortej ettiren Balıkesir çağcıl dünyada bile Türkiye’nin vazgeçilmesi ve acun şehirleriyle yarışın avangart tıpkı kent olacak.

“Rahmet ve minnetle anıyoruz”

Bu kalp ve düşüncelerle özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları almak amacıyla cümle milli savaşım kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri için gözünü kırpmadan ölüme yürümüş kül şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyor, bağımsızlığını değme şeyin üzerinde tutan bütün Balıkesirli hemşerilerimizin Balıkesir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’ncü sene dönümünü kutluyoruz. Ne Bahtiyar Türk’üm Diyene.”Share: