Van haberi… Van’da yapı zirvesi düzenlendi

Van’bile dokuma zirvesi düzenlendi

VAN – Van Valiliği ve Fast Company Türkiye dergisinin iş birliği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin destekleriyle planlı Van Dokuma Zirvesine öğrenciler kırıcı ilgi gösterdi.

Edremit Aplikasyon Otelinde düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, kentte açılacak 15 fabrikada ayrımsız sene içerisinde 15-20 bin istihdamın öngörüldüğünü belirterek, “Van nazik potansiyeli olan ayrımsız memleket. Van’ın teşvikleri, ayrıcalıkları, kolaylıkları iş dünyası için sağladığı düzlem çokça akla yatkın. Sunma önemlisi işlemek talip gailesiz bir nüfusun olması. Hele işlemek isteyen dinç kadınların olması bizim yeryüzü şişman tarafımız. Antrparantez Van’ın misafirperverliği, haricen gelen insanlara alın kucaklayıcı benzeri tavrın olması üstelik makro. İnşallah önümüzdeki yıl 15 ila 20 bin istihdam planlıyoruz. Sonuncu hedefimiz 5 yılda 50 bin. İnşallah 10 yılda üstelik 100 bin olur. Van; hoppadak kendisine değil çevresine, Türkiye’ye üste ölçülü Asya’ya kadar tıpkısı tecim merkezi, aynı geri hizmet esas, benzeri eğitim merkezi, benzeri sağlık üssü, doğunun projektör yıldızı, güneşi olacak. Buna inanıyorum. Tığ da tam gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Van’ın önünün ayan olduğunu vurgulayan Ilbay Balcı, “Antrparantez tığ mantık adına birlikte hepten insanlarımız hisse senedi bulsun, istihdam artsın, dış satım artsın aksiyon adamlarının hayatlarını ve yaşamlarını kolaylaştırmak için bürokratik bariyer çıkarmıyoruz, bilakis onları acul benzeri şekilde geride bırakmak üzere üstelik canla, başla aşıyoruz. Bu bile bildirme mefret işlerden birisidir” ifadelerini kullandı.

“720 bin kişiyi istihdam ediyoruz”

Türkiye Çul Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya ise yaptığı konuşmasında giyim sektörünün genel tıpkısı panoramasını sundu. Toplam hacmi 60 bilyon dolara yakın ayrımsız çağ olduklarını hatırlatan Kayaç, “81 ilimizin tamamında varız ve yüzdelik 99’u KOBİ koyulmak üzere 60 bine andıran firmamızla üretim yapıyoruz. 720 bini aşkın kişiyi istihdam ediyoruz ve çalışanlarımızın yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor. Dünyanın altıncı, AB’nin üçüncü iri tedarikçisiyiz. Denim ihracatında birinci, çorapta ikinci sıradayız” diyerek konuştu.

Fast Company Türkiye Ürün Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun moderatörlüğünde Narkonteks Oluşum Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Narbay, Giteks Oluşum Umumi Heyet Üyesi Hayrettin Gümüşkaya ve Veli Örgü Umumi Heyet Üyesi Zozan Adiyan’ın katıldığı siyasal ile bitmeme fail izlence, moderatörlüğünü Doç. Dr. Ayça Polat Kazıcı’nın yaptığı, Van Teknokent Umumi Müdürü Yasemin Birinci Sınıf ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Van Güre Girişimciler Müesses İcra Başkanı Mehmet Seyhan Demir’in katıldığı “Yeşil Dönüşüm/Uygulayım Bilimi, risk mi punt mı?” antetli oturumla sona erdi.

Share: