Gergin eden esrarlı çor Bolu’nun ayrımlı tıpkısı köyünde henüz ortaya çıktı

Bolu merkeze sadık Kındıra köyünde Yuva köyünde yaşanan analog şikayetlerle hastaneye başvuran asıl ve oğlu otama altına makbuz. Alınan bilgiye göre merkeze vabeste Kındıra köyünün yaylasında hayvancılık işleyen aynı kadın ve oğlu kanlı ishal, gaseyan ve zehir beyin ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

VAKALARDA BENZERLİK GÖRÜLDÜ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik belirti (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda cesim aynı bulguya rastlanmadı. Temel tedarik gayeli tedavisi yapılmak üzere Ankara’ya gönderme edilirken oğlunun tedavisine Bolu’birlikte devam ediliyor.

UZUN SÜREDİR YAYLADA YAŞIYORLARDI

Köyde tafsilatlı süredir yaylada kıpırdak kadın ve oğlunun dışında kimsede eş şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri Kındıra köyüne giderek su ve yemeklerden numune aldı.

148 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURMUŞTU

Yuva köyünde temmuz ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların da bulunduğu 148 güç hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin peşi sıra taburcu edilmişti. Aynı kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda Ankara’da çeşitli hastanelere nakledilen ara sıra hastalara hunriz ishalle ortaya çıkan, kansızlık ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: