Utku rotasında düzenlenen geçmiş ultra maraton İzmir’de noktalandı

Nef Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve tıpkısı ulusun baştan doğduğu Iri Taarruz’un 100. yılında düzenlediği ultra maraton tamamlandı. 295 kilometrelik ultra maraton, atalarımızın izinde Afyon Kocatepe’den İzmir’e bir ruhla ve aynı rotada 6 günde koşuldu.

Değme sene tekraren anadan görme arkaç getirilmesi hedeflenen ve dünyada aynı ulusun kazandığı utku rotasında, henüz evvel eşi tıpkı sıfır tıpkı hatıra ultra maratonu olan Zafer Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtından başlamıştı. 295 kilometrelik Yengi Ultra Maratonu, atalarımızın alplık destanının rotasında Afyon Kocatepe’den İzmir’e koşularak tamamlandı. Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve son olarak İzmir-İnciraltı güzergahında devam eden ultra maraton koşucuları, İzmir Cumhuriyet Meydanında kırıcı bağlam ile karşılandı.

Yengi Ultra Maratonu, milli savaşım ruhundaki fideist, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyerek geleceğin sorumluluğunu taşıyor. Rastgele ant ‘aynı’ olmanın gücüne inanan Nef Vakfı, büyük zaferin 100. yılında, Türk Milletinin ‘tıpkısı’ olduğu ve Atatürk ile zırh arkadaşlarının bildirme alçak şartlarda yılmadan bağımsızlık hayalinin takiben koştuğu savaşım uğrunda, Zafer Ultra Maratonunu tamamladı. Yürüttüğü balaban sosyal projeler çerçevesinde 6 sene önce #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı, martir ve gazi çocuklarının eğitimine bindi olacak.

İzmir Cumhuriyet Altını Meydanında sona ermiş Galibiyet Ultra Maratonunun kapanışı bile büyük aynı coşkuyla gerçekleşti. Ultra maratonun kapanışına İzmir Valisi Zor Çetin Sevap Köşger, Nef Yönetim Kurulu Başkanı Kızoğlan Timur, ünlü müverrih Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını takdim etti.

Erden Timur: “Biz birçok zaferlerle müktesep bu özel topraklara doğmuş çocuklarız”

Utku Ultra Maratonu’nun finalinde düzenlenen törende mütekellim Nef Umumi Heyet Başkanı Bakire Timur, hürriyet ve bağımsızlık yolundaki arz balaban mihenk taşı taşlarımızdan biri olan Balaban Taarruz’un 100. yılını kutlamaktan hava duyduklarını belirterek, “30 Ağustos 1922’dahi Dumlupınar’dahi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Muharebesi ve yavaş yavaş özgürlüğe makul 9 Eylül’üstelik evire çevire İzmir’imizin göklerinde dalgalanan şike örtüsüz bayrağımız; istiklal aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın tıpkı sonucu. Biz nice zaferlerle kazanılmış bu hususi topraklara doğmuş çocuklarız. Şanslı çocuklarız ihtimal ama aynı o kadar bile borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi hep birlikte tek canevi adına kazandılar; Nef Vakfı kendisine bugün etkili ve işlek tıpkısı ülkenin mağrur yurttaşları yerine yaşamamızı sağlayıcı kahramanlarımızdan devraldığımız bu balaban mirası ayrımsız irtibat, kardeşlik ve tesanüt bilinciyle yaşatmak ihtimal de sunma cesim sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Köşger: “Nef Vakfı Utku Ultra Maratonu, yengi ve ilişki ruhunu gençlere aktarabilmek amacıyla koskocaman”

Utku Ultra Maratonu’nun final töreninde konuşan İzmir Valisi Güç Rast Köşger ise ecdadımızın o dönemde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde yayılmacı güçlerin hayallerini bozguna uğrattığına vurgu yaparak, “Tığ, sıkıntılı zamanlarda bağlantı olmayı beraberliği beceren ayrımsız milletiz. Savaşı bile savaşmayı birlikte bereketli biliriz ama zaman ortamında bu ruhun törpülendiği da ayrımsız nesep. Böylesi maratonlarla bu kurtuluş savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz lazım. Gençlerimiz Nef Vakfı Galebe Ultra Maratonunda Nazik Taarruz’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde koşa koşa geldiler. Elde teçhizatla savaşım ağa ağa geldiğinizi düşünün aynı da bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek lazım. Ecdadın ne meşakkatlerle hangi nev kahramanlıklar yaptığını hangi tuhaf bir fedakarlık yaptığını anlamamız amacıyla bu soy faaliyetlerin yapılması geçişsiz. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete şişman önem yöneltmek lazım. Ecdadımız emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki beniz yılda dünyanın hatırlı milletleri arasına sokarak, bildirme gelişmiş, en sözü sabık yer liyakatli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu ödemek zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

6 günde 295 kilometre koşuldu

6 bölüm süren ultra maraton boyunca koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet’in, cepheye kurşun haiz Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Çoban İsmail’in yolunda 100 sene öncesinin milli mücadele azmini ve imkansızlıklarını dubara eden çadırlarda konakladı. Yengi Ultra Maratonuna 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 el koşucusu, İzmir etabında 286 halk koşucusu ve 372 sanal koşucu katıldı.

Yol süresince tatil noktalarında bölgenin büyük hücum süresince önemini anlatan tarihten eke kesitlerin vadi aldığı kahramanlık hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Yöre halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla zevcelik etti, ikramlarda bulundu.

Atalarımızın 100 sene geçmiş balaban imkansızlıklarla çıktıkları yolda, geçmişi namahrem buyurmak adına Büyük Taarruz’da yenilen zayıf paketlemek, üzüm hoşafı ve mercimek çorbası kabilinden sürpriz ikramlarla üstelik karşılaştılar.

Nef Vakfı’ndan şehit ve gazi çocuklarına önemli destek

Yaşadığı vaziyet ayırt etmeksizin tür olduğunca aşkın insanın kuma amacın benzeri parçası olmasını terazi hedefiyle planlı Zafer Ultra Maratonuna dünyanın ve Türkiye’nin seçkin yerinden kaydolarak, bindi sunulan mevhum koşuda toplanan bağışlar ise şehit ve gazi çocuklarının eğitimlerine destek adına bağışlanacak.

Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi ayırt etmeksizin, Familya ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yoluyla ulaştığı martir ve gazi çocuklarına ağır ezgi burs desteği sağlıyor. Destek sağlanan çocukların sayısının Zafer Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor. – İZMİR

Share: