Van ruzname haberi | Van Gölü’nün Tatvan sahilinde 10 bin metreküp arka çamuru çıkarıldı

VAN Gölü’nün Bitlis’in Tatvan ilçesi sahillerinde 30 gelişim makinesiyle yapılan çalışmalarda 2 ayda 10 bin metreküp dal çamuru çıkarıldı. Tatvan Şehremini M. Tehlikesiz Geylani, “7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak peş çamuru temizliğine başladık. Bu çalışmalarımızı 2 yılda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Van Gölü Havzası Koruma Gösteri Planı’ kapsamında, Van Minval İleri Biyolojik Tasfiye Tesisi’nin devreye alınmasının ve hayvani faaliyetten kaynaklanan kirliliğin azaltılmasının peşi sıra Van Gölü’nde zehir ses seda ve görüntüye sebep olan dal çamurunun temizlenmesi amacıyla güzeşte sene emek başlatıldı. Bu kapsamda Bitlis’in Tatvan Belediyesi vasıtasıyla ağustos ayından beri yapılan çalışmalarda 10 bin metreküp üst çamuru çıkartıldı. Gölün tamamında ise şu asıl kadar toplanmış 500 bin metreküp mil temizliği yapıldı.

Tatvan Belediye Başkanı M. Tehlikesiz Geylani, ilçede 7 kilometrelik kenar şeridinde mücahede yapıldığını söyledi. Çalışmaları 2 sene içerisinde tamamlanması için 30 hisse senedi makinesi ile pahal bire bir elektrik yürüttüklerini tamlayan Geylani, şunları söyledi:

“3 yıldır süren Van Gölü eylem planımız var. Bu gösteri planı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız başkanlığında Ekin ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı kendisine yürütülüyor. İlk olarak eylem planı hazırlandı, buut yapılabilirlik edildi ve Van Gölü’nü kirleten sebepler tayin edildi. Tasfiye yapılış sıfır yerlere dahi tasfiye tesisi yapıldı. Revizyon gereken yerlerde ise revizyon çalışması yapıldı. Tatvan ile ilgilendiren üstelik ayrıntılı yıllardan beri Van Gölü’nü besleyici dereler ince ağız şeridinde kayırıcı çamuru oluşturmuştu. Bununla ilgili kendisine 7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde kıyılardan 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak peş çamuru temizliğine başladık. 300 metrelik ayrımsız ilerlemede yapılabilirlik çalışması yaparak, bunu raporladık. Artan kısımlarda ise teknelerden oluşturulacak platformlarla saflık yapılacak. Bugüne büyüklüğünde 10 bin metreküp ense çamuru çıkartıldı. Toplanan çamurlar birlikte uygun benzeri şekilde depolanıyor. Gerekli bakteri ve dezenfektan işlemi yapıldıktan bilahare akla yatkın alanlara tahliyesi gerçekleştiriliyor. Nasip olursa 2 sene içerisinde grup ve ekipmanlarımızın sayısını artırarak hem kıyıdan hem birlikte denizden hep Van Gölü’ndeki eğin çamurunu temizlemeyi hedefliyoruz.”

Share: