Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Burdur’da konuştu Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mağrip Akdeniz Kalkınma Ajansı yoluyla bugüne büyüklüğünde Burdur’üstelik 139 projeye akan fiyatlarla 103 milyon liralık bindi sağlandığını belirterek, “Sonunda şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon teklik yatırımın önünü açtık.” dedi.

Varank, Burdur İl Özel İdare Derinti Salonu’nda planlı Toplumsal Gelişmeyi Terviç Programı (SOGEP) Projeleri İmza ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Doğrulama Töreni’nde yaptığı konuşmada, pahal aynı şekilde çalıştıklarını fakat millete aşırma, Türkiye’yi üstelik çokça sevdiklerini söyledi.

Burdur’a rastgele ant olduğu üzere tekrar bakım ve projelerle geldiklerini tamlayan Varank, Garp Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından bodur sürede Burdur’a kazandırılacak projelerin imza törenini gerçekleştireceklerini ifade etti.

Burdur’un herhangi bir kent kabil özlük ölçeğinde büyüklük ekonomisine zer katkılar sağladığını dile getiren Varank, kentin 2021’de 291 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve tıpkısı önceki yıla göre yüzde 36’lık benzeri çoğalma yaşandığını bildirdi.

Burdur’un daim gelişiyor olmasının kendilerini kıvançlı ettiğini söyleyen Varank, kendilerinin da destek amacıyla ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerini vurguladı.

“Burdur OSB’dahi abes parsel kalmadı”

Burdur’bile 3 Organize Uran Bölgesi’nde (OSB) 4 bine mümasil kişinin istihdam edildiğini belirten Varank, şunları söyledi:

“Sonuç dönemde Burdur ikinci OSB’ye birlikte büyük firmalar yatırım yapmaya başladı. Akıbet 2 yıldaki taleplerle şu anda Burdur’daki OSB’lerimizde on paralık abes parsel kalmadı. Bu noktada Burdur ikinci OSB ile Köşe OSB’nin genişlemesiyle ait taleplerin farkındayız. Bunları dahi sunma güdük sürede yerine vermek için yereldeki paydaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Eskimemiş üreteceğimiz parsellerle Burdur’a olan sanayici talebini hızlıca bloke etmek istiyoruz.”

Varank, Burdur’birlikte farklı biriktirim anlayışlarıyla katma kızıl sanayinin üstelik önünü fayrap etmek istediklerini anlatım etti. Burdur’üstelik silah sanayisinde, ekincilik makineleri ve mermer ile mermer makineleri ile ait kocaman deneyim bulunduğunu dile getiren Varank, bunların tamamına çevrilmiş projeleri geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Burdur’dahi sanayinin yanı sıra ne alanlarda rekabetçiliğin öne çıkarılabilir olduğu yönünde icraat yaptıklarını tamlayan Varank, bu anlamda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kent amacıyla mefret bire bir kazanım olduğunu söyledi.

“Burdur’dahi BAKA ile 139 proje hayata geçti”

BAKA eliyle yapılan yatırımlara işaret fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKA yoluyla bugüne büyüklüğünde Burdur’de 139 projeye cari fiyatlarla 103 milyon lira bindi sağladık. Böylece şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon teklik yatırımın önünü açtık. 2019’dan beri yürüttüğümüz SOGEB projelerine daha çok hep illerimiz aşina. Bu programla kadınların, gençlerin, dezavantajlı bireylerin zatî kapasitelerini artırıyor, onları sosyo iktisadi hayata bütünleşmiş etme yönünde adımlar atıyoruz. Burdur’dahi bugüne kadar 7 SOGEB projesine kısaca 11 milyon lira bindi sağladık. Bugün ise gine SOGEB kapsamında önümüzdeki dönemde destekleyeceğimiz 3 projenin imza törenini gerçekleştireceğiz. Projelerimiz yardımıyla azık, ekincilik ve hayvancılık alanında melfuf değer artışı yakalayacağız.”

Kızılkaya Belediyesi ile 1500 metrekare alanda çörek otunun elenmesi, paketlenmesi ve şişelenmesi yönünde dahi tıpkısı say yaptıklarını dile getiren Varank, bunun mülhak altın üretime yönelik mehabetli ayrımsız proje olacağını tabir etti. Gato otunun kabak bap namına satıldığında kilogramının 22 liralık, elenerek satıldığında 30 lira olduğunu söyleyen Varank, fakat standartlara akla yatkın şekilde ambalajlanıp paketlenip satılırsa 100 gramının sayı farkı 20 lira olduğunu söyledi.

20 liralık benzeri ham maddeyi 200 teklik tıpkısı ürüne dönüştürülebildiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Bizim gerçekte şehirlerimizde, bölgelerimizde yapmamız müstelzim bu. İlçelerimizin potansiyellerine bakıp nerelerde yatırım yaparsak katma ayar oluşturabiliriz, bununla ilgilendiren çalışmamız lazım. İşte tığ bu manada bakanlığımızla, kalkınma ajansları aracılığıyla bunu yarmak üzere çaba gösteriyoruz. İşte bu dahi bizim melfuf değer oluşturacağımız proje olacak. Bu 3 projeye kestirmece 6,5 milyon lira destek sağlayacağız.”

Bakan Varank, coğrafi işaretlerin rastgele memleketin kendine özgü değerlerini desise ettiğini, Burdur’un dahi yöreye özgü birçok ürüne familya sahipliği yaptığını belirtti.

Coğrafi bel tescilinin emeğin, karşı terinin kuşaktan kuşağa aktarılan hikmet ve tecrübenin korunmasını sağladığına meni eden Varank, “Tescilli coğrafi meni sayısı 2002’da yemeden içmeden 50’li rakamlardaydı, şu anda bu suret 1186’ya ulaştı. Tabii Burdur üstelik bu artışa ulama sağlayan illerimizden aynı tanesi. Son 2 yılda Burdur’umuzun Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Dirmil sipsisi, Karamanlı rezenesi, Kenar salebi ve Tefenni rezenesi almak üzere 6 coğrafi işareti tescil edildi.” diyerek konuştu.

Burdur’un refahını, rekabetçiliğini, potansiyelini meşveret etmek için hisse senedi insanlarıyla de tıpkısı araya geleceklerini belirten Varank, “İş dünyasının önünü kuşkusuz henüz aşkın açıp, nasıl daha çok istihdam sağlarız, bize önerecekleri hangi hususlar bunları dinleyeceğiz.” dedi.

Varank, coğrafi bel belgesi teyit töreni sonrası aksiyon insanlarıyla aynı araya geldi.Share: