Türkiye’de 10 ayda 17 bin yer sarsıntısı meydana geldi

Kıran ve Acil Nitelik Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, mevki genelinde yılbaşından bu yana meydana mevrut kestirmece 17 bin depremin 2 bininin akıbet tıpkısı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’üstelik Kuzey Küçük Asya, Şark Anadolu ve Ege Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi tevessül etmek için 3 temel fay hattı ile 485 hareketli fay bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin neredeyse rastgele noktasında deprem riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve vücut büyüklükte zelzele çoğaltma potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’da yılda averaj 24 bin hareket olduğunu aktararak, “2022’üstelik, bugüne kadar 17 bin civarında ve son bir ayda 2 binin üstünde zelzele ölçümlemesi yapıldı. O birlikte bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bütün illerimizde 1443 hareket istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem birlikte komşu ülkelerdeki depremleri yargılama namına izleme ettiğini söyleyen Sezer, “Hep illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var. Avrupa’da istasyon sayısı itibarıyla 2’nci sıradayız. Haddinden Fazla hareketli şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim zelzele strateji yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 gün 24 saat iş ve çözümlemeler yapıyor. Enstantane olarak herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Kent merkezinden enerjik fay geçen el sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye bakarak, Kuzey Rum Fay Hattı ile Veli Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi üzerinde 6’şar, Maşrık Küçük Asya Fay Hattı’nda 4 ve değişik faylar üstünde 8 görünmek üzere 24 ilin doğrudan şehir merkezinden enerjik kırık geçiyor. Ayrıca 80’den fazla ilçe da direkt çalışkan kırık hatları üstünde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Kültürlü, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Yıldız Küçük Asya Fay Hattı, Rum’yu uçtan uca sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Yıldız Rum Fay Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi büyüklüğünde uzanıyor.

Şarki Anadolu Kırık Hattı’nın birlikte Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında kısaca 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Iye Bölgesi Çöküntü Hendeği Sistemi adına adlandırılan fay sistemi ise Mağrip Rum’da yaklaşık 120 bin kilometrekarelik alanda meydan alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve üzeri büyüklükte 128 zelzele yaşandı

Türkiye’birlikte son tıpkısı ayda meydana gelen 2 bini fazla depremden 13’ü, 4 ve beden büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’dahi yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 olarak kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kısaca 17 bin depremin 128’i, 4 ve gövde büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler çoğunlukla Ege Bölgesi, Maşrık Rum Kırık Hattı ve Doğu Küçük Asya Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve andıran çevresinde 1900’den bugüne kadar 6,5 ve beden büyüklükte 85 hareket meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede okkalı birey ve servet kaybına neden oldu.

Share: