Prof. Dr. Üstündağ: ” Herhangi Bir sene 10 milyon 400 bin kayırıcı müfrit tuz ve hipertansiyondan ölüyor”

Prof. Dr. Üstündağ: “Seçkin yıl 10 milyon 400 bin kayırıcı taşkın tuz ve hipertansiyondan ölüyor”

EDİRNE – Trakya Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, seçme sene 10 milyon 400 bin insanın müfrit sodyum klorür ve hipertansiyona sadık hayatını kaybettiğini belirterek, “Tuz sessiz ve sekans acımasız” dedi.

Edirne’de ’14-20 Mart tarihleri beyninde kutlanan ‘Dünya Tuza Ilgi Haftası’ dolayısıyla Edirne İl Esenlik Müdürlüğü marifetiyle şehirde neşelilik gösteren işletmelere ve keyif personellerine yönelik izlence düzenlendi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen etkinlikte İl Esenlik Müdürü Dr. İshak Saika ve Prof. Dr. Sedat Üstündağ, şiddetli tuz kullanımının oluşturacağı esenlik sorunları için bilgi verdi.

“Sessiz kol kıyacı”

Programda dil cambazı yerine kayran alan Trakya Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, damla geçiren seçme 4 insandan 3’ünün ekstrem sodyum klorür tüketimine hayatını kaybettiğini ifade fail Prof. Dr. Üstündağ, bu yüzden tuzun sessiz ve sekans kıyacı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sedat Üstündağ, ekstrem tuz tüketiminin muhtelif keyif sorunlarını üstelik birlikte getireceğine dikkat çekti.

“Yemekten sonradan hemen uykunuz geliyorsa dikkat”

Seçme bireyin kalıtım bilimi ve biyolojik özellikleri ayrımlı olduğunu tamlayan Prof. Dr. Üstündağ, kalabalığa, sese sabır edemeyen ve akşam ezanı yemeğinden sonra çabukça uykusu gelenlere kategorik içki basıncını ölçtürmeleri önerisinde bulundu.

Tuzu kısmanın kavi çokça ilacı kullanmaktan daha enerjik tıpkı kan basıncı düşüşü sağlayacağının altını çizen Prof. Dr. Üstündağ, grafiğe bakıldığında 50-60 gözyaşı arası bireylerin yarsından fazlasının hipertansiyon olduğunu ve gözyaşı ilerledikçe hastalığa yakalanma oranının henüz fazla olacağına değindi. İnsanların tuzu ve hipertansiyonu tanımadığını nâkil Prof. Dr. Üstündağ, koku basıncının taharri altına alınabildiği tutkun oranının yüzdelik 28 olduğuna aksan yaptı.

Programda konuşan İl Esenlik Müdürü İshak Saika, Dünya Afiyet Örgütü’nün günlük sodyum klorür tüketimi amacıyla 5 gram ve altında aynı önerisi olduğunu ve bu 5 gramın doruklama bire bir öz kaşığına balya geldiğini aktardı.

Toplantının ardından katılımcılara, hipertansiyon ve müfrit tuz tüketimine sınırlı oluşan hastalıklara ilgili bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Share: