Tayvan Cumhurbaşkanı, aynı mahiye maaşını yer sarsıntısı yardımı adına Türkiye’ye bağışlayacak

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra destek amacıyla bir nice ülkeden kontrol istirdat ekibi, Türkiye’ye geldi. 60’tan aşkın devlet grup, ekipman ve maddesel bindi sağladı.

BİRER MAAŞLARINI BAĞIŞLADILAR

Bunlardan birisi de Tayvan oldu. Tayvan’dan birlikte 44 nefis arama kurtarma ekibi Adıyaman’a geldi. BBC’nin aktardığı habere göre, Tayvan Cumhur Reisi Tsai Ing-wen ve Başbuğ Yardımcısı William Lai, birer maaş maaşlarını Türkiye’ye sarsıntı yardımı olarak arkalama adına bağışlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Tükiye’nin vatanını baştan mensur etmesine yardımda, üzerlerine düşeni yapmayı umdukları” birlikte belirtildi.

44 KİŞİLİK EKİP ADIYAMAN’A GELDİ

Kurtarma faaliyetlerinde zaruri dil materyal ve kontrol köpekleriyle gelen kadro, Adıyaman’dahi çalışmalarına başladı. Ekipler, taharri köpeklerinin de sayesinde farklı noktalarda göçük altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

“1999’UN TEŞEKKÜRÜ ADINA BURADA BULUNUYORUZ”

Tayvanlı ekibin sorumlusu Huang Po Chun, AA muhabirine, Tayvan’birlikte 1999 yılındaki iri depremin peşi sıra Türkiye’den ekiplerin yardıma geldiğini anımsattı. Yardımları için Türkiye’ye teşekkür fail Chun, “Tığ üstelik demincek hızlı hızlı geldik. Yardıma koştuk. 1999’un teşekkürü namına burada bulunuyoruz. Tığ arama kurtarmayı Türk ekipleri sebebiyle öğrendik. Bu, Türkiye’ye önce gelişimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: