ABD’den mehabetli aşama! Dev uçak gemisini Türkiye’ye gönderiyorlar

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrasında birçok talih Türkiye’ye yardım etmek üzere Ankara’ya talepte bulunmuştu.ESIR Savunma Bakanı Lloyd Austin günlük matbuat toplantısında ve Pentagon adına Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletirken, Pentagon Sözcüsü Liva Patrick Ryder, Austin’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına bakarak destek vermeye devam edeceklerine kortej verdiğini söyledi.

“MÜTTEFİKLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Pentagon’un antrparantez ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği kontrol istirdat ekibini, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını tamlayan Ryder,”BENDE Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID kıran arkalama ekibine bindi yüklemek için aynı mızıka gönderdi. Bunların de 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve müzaheret çabaları amacıyla ilişik unsurları konuşlandırmak için çalışkan aynı şekilde çalışıyor. Yeniden taziyelerimizi iletiyoruz ve bu korkunç felaketin yaralarını yok etmek ve insanları kurtarmak üzere müttefikimizin yanındayız.” dedi.

“ILIŞIK DESTEK TALEBİ”

EUCOM’un tıbbi yardım ve su tedariği özellikle kalkışmak için etken bir şekilde çalıştığına meni fail Ryder, ” Akdeniz’deki USS George HW Bush tayyare gemisi beklenen mülhak destek talebi amacıyla Türkiye’ye akla yatkın akıntı ediyor. Yardım taleplerine oldukça aceleci yanıt isnat etmek için hazırlanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Share: