Sütçü İmam’ın ilk kurşunu attığı günden bu yana 103 sene geçti

– Sütçü İmam’ın ilk kurşunu attığı günden bu yana 103 sene geçti

Maraş’ta Sütçü İmam’ın 31 Ekim 1919 haset Uzunoluk’ta gösterdiği kahramanlığın üzerinden 103 sene geçe, o dönem gerçekleşen görüngü gönüllerde yaşamaya bitmeme ediyor

KAHRAMANMARAŞ – Maraş’ta Milli Savaşım döneminde düşmanlara ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ın kahramanlığı 103 yıldır gönüllerde yaşıyor.

‘Maraş bize mezar olmadan antagonist gülzar olmaz’ diyen Maraşlılar, 22 periyot 22 gece süren yiğitçe savaşım sonrası şehri karışma fail Fransızları ve Ermenileri kovmayı başardı.

Sütçü İmam’ın 31 Ekim 1919 günü Uzunoluk’ta gösterdiği kahramanlığın üzerinden 103 sene geçe, o dönüş gerçekleşen görüngü gönüllerde yaşamaya bitmeme ediyor.

29 Ilk Teşrin 1919’da Fransızlar eliyle işgal edilen Maraş’ta Fransız askerlerinin şehre geldiğini gören Ermenilerce coşkuyla karşılandı. Bu tarihten itibaren Fransızlar ile Ermeniler tıpkısı araya gelerek şehrin farklı yerlerinde taşkınlık yapmaya başlar.

31 Ilk Teşrin 1919’da tarihi Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına cebin Fransız askerleri ve Ermeniler taşkınlık yaparlar. Peçeli Türk kadınlarına “Bura imdi Türk yurdu değil, bizim dediğimiz olacak, açın peçelerinizi” diye saldırır.

Olayı gören Maraş halkı Fransız askerlerinin taşkınlığını yırtmak istese birlikte muvaffakiyetli olamaz. Maraş’ın Milli Savaşım sırasında sunu mefret isimleri arasında düzlük kayran Gaffar Kabuloğlu Osman ve Çakmakçı Said, Türk kadınlarını taşkınlık işleyen Fransız askerlerinin elinden almaya çalıştığı sırada düşmanın açtığı kırıcı sonucu orada martir düşer.

Tarihi Uzunoluk Hamamı hak banal tıpkısı dükkanda benzen satarak geçimini sağlayıcı Sütçü İmam, dükkanında bulunan harcıâlem tabancasını alarak olay yerine dirimlik ve silahını Türk kadınlarına taşkınlık eden Fransız askerlerinin üstüne doğrultur ve Maraş halkı ve Milli Savaşım üzere bağımsızlık fitilinin evvel ateşini verir. Sütçü İmam’ın ateşlediği mermi benzeri Fransız askerini öldürürken, değişik askerlerin olay yerinden kaçmasına hastalık olur.

Sütçü İmam’ın antagonist askerlerine alın sıktığı bu kurşun hem ‘kahraman’ Maraş halkının hem dahi Türk halkının hafif teslim olmayacağının sinyallerini verir.

“31 Ekim unutulmaması müstelzim bir gün”

Müverrih-Edip Başkumandan Yakar, 31 Ilk Teşrin tarihinin hem Maraş halkı eliyle hem de Türk halkı marifetiyle unutulmaması gerektiğini vurguladı. Yakar, “31 Ilk Teşrin tarihinin konusunda filmler çekilmesi, senaryolar yazılması, şiirler ve destanlar yazılması gereken tıpkısı tarihtir. Yani bunun unutulmaması gerekir. Sütçü İmam’ın soy kimliğinin, nasıl bire bir halk kahramanı olduğunun kitaplarla, filmlerle anlatılması gerekir. Türk kadınına uzanan eli Sütçü İmam silahı ile kırmıştır. Başörtüsüne uzanan eli üstelik benzeri şekilde kırmıştır. Ayrımsız kadını arkalamak namına çekişme çıkartacak kadar hayatını hiçe sayacak kadar atılganlık göstermiştir Sütçü İmam ve ayrımsız zamanda Türk’ün namusunun büyüklüğünde ayaklar altına alınamayacağını cümle dünyaya göstermiştir” dedi.

Sütçü İmam olayının Maraş halkına Ermeni ve Fransızlarla tıpkı coğrafyada yaşanılmayacağını hatırlattığını ifade eden Yakar, şunları kaydetti:

“30 Ilk Teşrin’birlikte Maraş’tan elan İngilizler gitmeden Fransızların karışma etmesi ve Fransızlara istinaden taşkınlıklara başlayan Ermeni halkın taşkınlıkları Maraş’ta bardağı taşıran son damla oluyor. 31 Ilk Teşrin tarihinde Uzunoluk’ta 3 kadın yanlarında çocukları ile hamama gidiyor ve ısıdam çıkışında Fransız askerleri kadınlara alın sataşıyor ve yüzleri açılmaya çalışılıyor. Bu görüngü üzerine antagonist askerlerine değinmek talip Çakmakçı Said, açılan dokunaklı sonrası orada martir düşüyor. Bu durum sonrasında bölgede süt satan Sütçü İmam silahını alarak Fransız askerlere çığlık ediyor ve 1 düşman askerini orada öldürüyor. Sütçü İmam olayı ile gelişigüzel Maraş halkı Fransızlarla ve onların emrindeki Ermeni askerleri ile benzeri toprakta yaşayamayacağını görüyorlar.

Share: