SIKTIRICI SÜLEYMAN’IN HAYALİ, LAVANTA TARLASI SAHİBİ BAŞLAMAK

BURDUR’un Karamanlı ilçesinde seracılık yapan ailesiyle gelişigüzel faal 13 yaşındaki Süleyman Civcer, hayalinin lavanta tarlası sahibi koyulmak olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 yıl geçmiş ABD’deki akademik kariyerini bırakarak susuz tarım yarmak üzere memleketi Burdur’un Karamanlı ilçesine mevrut Aynur Ece Öz Saygı’un fabrikasının bulunduğu bölgede ailesiyle gelişigüzel kendilerine ait serada etkin Süleyman Civcer, bu yıl Aynur Kraliçe Değer’dan lavanta fidesi satın aldı. Yetiştirdiği lavantaları Haysiyet’a ait fabrikada distile ederek yağını çıkaran Civcer, bu yağları satarak okul masraflarını çıkarıyor.

Lavanta fidelerini mutlu etmek istediğini ancak Süleyman’ın kabul etmediğini ve parası ile fide satın aldığını söyleyen Aynur Ece Haysiyet, “Üç yıldır Burdur’un Karamanlı ilçesinde susuz ekincilik yapıyoruz. Burada tezyifkâr tıpkısı dahi fabrikamız var. Distilasyon makineleri ile bitkilerimizin yağını çıkarıyoruz. Süleyman bile bu projeyi 3 yıldır haddinden fazla yakından izleme ediyor. Bu yıl ilk kez benden fide satın almak istedi, hediye etmek istedim amma kabul etmedi. Parasıyla satın almak istediğini söyledi. Biriktirdiği mülk ile lavanta fidesi satın aldı. Fideleri bizden gördüğü şekilde yetiştirdi. Henüz sonra o bile hasat döneminde lavantalarını kesti, fabrikamızda makinelerde yağını çıkardı, şişeledi, etiketledi ve yağı satışa çıkardı” dedi.

Süreci içtimai iletişim araçları hesabında paylaştıktan sonraları bir nice kişinin konuyla ilgilendiğini söyleyen Itibar, şöyle dedi: “Ben bunları içtimai medyada paylaştıktan sonra Türkiye’nin temas yerinden ve yurtdışındaki Türk vatandaşlarımız sağolsunlar çokça ilgilendiler Süleyman’ın bu girişimciliği ile. Ayrımsız beyefendi ona bizden satın aldığı fideleri ihsan etti, ardı sıra da Türkiye’nin seçkin yerinden abileri ve ablaları Süleyman’a mir gönderdi. Saksıda beslemek istiyor çünkü. Saksıda yetiştirdikten bilahare âdeta ayrımsız şirketi olacak Süleyman’ın bile. Süleyman 13 yaşında amma onun bu girişimciliği ile alım duyuyorum, o yüzden kendisini yemlemek istedim” dedi.

Ortaokul öğrencisi Süleyman Civcer de kendisine Aynur Ece Öz Saygı’u kat sayı aldığını belirterek, bindi olanlara teşekkürname etti. Civcer hayalinin ileride lavanta tarlası sahibi tutmak ve öz fabrikasını yapmak olduğunu söyledi.Share: