Siirt’te depremzede çocuklara sunulan eğitimle yaşadıkları deprem atlatılmaya çalışılıyor

Siirt’te depremzede çocuklara verilen eğitimle yaşadıkları titreme atlatılmaya çalışılıyor

SİİRT – Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Siirt’te gelen ve Esme Eğlek Padişah Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan ailelerin çocukları kurulan anasınıfında eğitim görüyor. Öğretmenler eliyle çocuklara türlü etkinlikler yapılarak, eğitim almalarının beraberinde depremin meydana getirdiği travmayı atlatmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında Siirt’te mevrut afetzedeler, Siirt Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü’ne kapalı yurtlara yerleştirilmeye devam ediliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne sınırlı Esme Konak Sultan Kız Öğrenci Yurdunda açılan anasınıfında aileleriyle küsurat çocuklara terbiye veriliyor.

Siirt Valiliği koordinesinde yurtlara yerleşen depremzede aileleri en dolgunca şekilde ağırladıklarını dile getiren Esme Eğlek Hükümdar Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Semanur Uluç, 3-6 yaş gözyaşı arası öğrencilere de yurtta açtıkları anasınıfı ile eğitim verdiklerini söyledi.

Yurtta depremzede misafirleri ağırladıklarını ifade eden Ulaç, ” Hatay’dan Gaziantep’ten Kahramanmaraş’tan, Malatya’dan, Adıyaman’dan misafirler ailelerimiz var. Buna karşıt öğrencilerimiz var. Şu dakika zarfında bulunduğumuz anaokulumuzu kurduk. Hem sabahleyin hem da öğlenden sonra tutmak üzere iki pasaj öğretmenimiz fariza yapıyor. 11 parça 3-6 gözyaşı arası öğrencimiz var. Psikososyal servis kurduk. Gurur psikoloğumuz ve Milli Terbiye Bakanlığından mevrut psikolojik danışmanlarımızla beraber biricik tek aileleri gezerek onların ihtiyaçlarını belirleme ettik. Onlara ruhsal sıhhi imdat hizmetinden bulunduk. Psikososyal servisimiz var o odadan oluşuyor. Aileler daim kendisine danışabiliyorlar ruhsal danışmanlarımıza; ayrıyeten öğrencilerimizi tespit ettik. LGS’ye, YKS ya bile KPSS’ye hazırlanan öğrencilerimiz tespit yazar onlara ana kitaplar ayarladık, zaruri görüşmeleri yaparak. Ayrıyeten araştırı merkezleri ve dershanelereler üstelik görüşüp öğrencilerin oralara ücretsiz gitmelerini sağladık” dedi.

Günde üç misil yemeklerinin olduğunu tamlayan Zarf-Fiil, “Manevi müşavir odamız var. Kur’zaman’ı Verimli kurslarımız açıldı ve şu dakika depremzede misafirlerimiz Kur’an’ı Ahi kursuna başladılar. Bunun birlikte öğrencilerimizle değişik etkinlikler yapıyoruz. Oyun parkları yaptık, yemeğe götürüyoruz. Bayanlar üzere muayyen aralıklarla sauna ve ısıdam kadar etkinliklerimiz kâin. Ayrıyeten berber ve kuaför hizmetlerimiz dahi bulunan. İhtiyaçlarını bize bildirdiklerinde biz lazım yerlerle bağlantıyı kurarak koruyucu olmaya ihtiyacını giderme konusunda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz daha ferah çalışsın diye niteleyerek kıraat salonlarımız ve kütüphanemiz var. 7/24 misafirlerimizin hizmetindeyiz. Depremin açtığı yaraları bilcümle alay malay sarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: