Serencam zaman fen | İzmir Adliyesine yönelik saldırıda bombaları getirdiği kanıt edilen maznun yargılanıyor

Polis Güçleri memuru Fethi Sekin ile adliye personeli Musa Duygusal’ın martir olduğu İzmir Adliyesine müteveccih terör saldırısında makbul patlayıcıları otobüsle İzmir’e getirip teşkilat mensuplarına teyit ettiği öne sürülen Suriye uyruklu Delil Hıso’nun yargılanmasına devam edildi.

İzmir 18. Alçak Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, vakfedilmiş maznun Delil Hıso ile avukatı hazır bulundu.

Sanığın Suriye’den komşusu olan ve İzmir’e geldiğinde evinde kaldığı R.H, şahit yerine dinlendi.

Sanığın İzmir’e geldiğinde toplumsal medyadan namına ulaştığını tamlayan R.H, “‘Sizde misafir görünmek istiyorum’ dedi. Beraberinde 1 yaşama elan olduğunu söyledi fakat ben onu hatırlamıyorum. Mihman namına yanımızda 1 gece kaldı. Evde kaldıktan sonra Delil ile Kemeraltı’na gittim. Orada yanımdan ayrıldı. Tıpkısı henüz görmedim.” dedi.

Sanık Hıso da R.H’nin evinde 1 gece kaldığını sonraları üstelik İzmir’da gezdiğini, arkası sıra ayrımsız arkadaşının evine gittiğini belirtti.

Terör örgütü ile hiçbir alakasının olmadığını savunan Hıso, “Sülalemde ve ailemde kimsenin terörle bağlantısı namevcut.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını savcısı, fikir hazırlanmak için süre istek etti.

Mahkeme başkanı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Davanın geçmişi

İzmir Adliyesi C Blok girişinde 5 Ocak 2017’da bombalı açkı ve etraflı namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 2 örgüt mensubu tembel ağıl getirilmiş, teröristlerle çatışmaya giren gidiş geliş polisi Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Birey martir reşit, 19 yaşama yaralanmıştı.

Olayda makbul otomobilleri gerçekleştirme eden ve 1 Karı 2017’de Hakkari Esendere Eksen Kapısı’ndan az dışına çıktığı tayin edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu iddia edilen İsa Sağlam tutulmuş, için dava açılan Dayanabilen, evvel duruşmada tahliye edilmişti.

Henüz yakalanamayan Karasaç üzerine al yıllık çıkarılmıştı.

Saldırıda makbul mühimmatları, saldırıdan 6 kamer ilk Mardin’den İzmir’e taşıdığı ve teröristlere teslim ettiği öne sürülen Beyyine Hıso birlikte Suriye’birlikte yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Hıso hakkında hazırlanan iddianamede, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü kirletmek” ve “kamu görevlisini kasten öldürmek” suçlarından 3 misil ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası istenmişti. Maznun için 19 kere “isteyerek yaralama” ve 24 posta “patlayıcı yön kullanarak mala uymazlık verme” ve 1 posta de “kamu malına zarar çevirmek” suçlarından dahi cezalandırılması murat edilmişti.

Share: