Robotik kodlama ile hem robot yaptı, hem de ahali becerilerini geliştirdiler

Robotik kodlama ile hem robot yaptı, hem bile ahali becerilerini geliştirdiler

KASTAMONU – Kastamonu’bile planlı Bili Şenliğine katılan öğrenciler, robotik kodlama atölyesi standında robot yapıp ahali becerilerini geliştirdi.

Kastamonu İl Milli Yetişek Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen “Malumat Şenliği” sona erdi. Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen şenlikte, öğrencilerin hazırladığı bilimsel projeler stantlarda sergilendi. Kastamonu Belediyesi eliyle hayata geçirilen Mesleksel Yetişek Ağırşak Merkezi’nce bilim şenliğinde stant açıldı. KASMEK altında açılan Robotik Kodlama Atölyesi eliyle açılan standı musahabe eden öğrenciler, joistik yardımıyla robotları akım ettirmeye çalışırken tıpkısı yandan dahi robotların bittabi tasarlandığı ve yazılımları karşı bilgi aldı.

“Çocuklarımız sahne ediyor bizler ise onları hayata geçiriyoruz”

Robotik kodlama alanındaki terbiye çalışmalarına önem verdiklerini belirten Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “KASMEK, bizlerin üstünde ayrıntılı antlaşma düşündüğümüz ve faaliyet harcadığımız ayrımsız projedir. Çok şükür burasını hayata geçirdik. Kısaca 1-1,5 yıldır bura hizmette. Patika edindirme kursları amma bunların içerisinde aklınıza gelebilecek çabucacık rastgele işlik var. Rabıt, ud, gitar, keman, piyanodan tutunda ahşap oymacılığına robotik kodlamadan tutun üstelik satranç kursuna kadar süratle bir anda bütün uğraşıların olduğu tam bölümlerin olduğu çığır edindirme kursları var. Aynı zamanda hem çocuklarımızı hem dahi sülale hanımlarını özellikle fikren hayata geçirdiğimiz tıpkı proje. Hem çocuklarımız bir enstrüman çalsınlar, hem zamanlarını beyhude geçirmesinler hem de Kastamonu için manalı olduğunu düşündüğümüz ahşap oymacılığını öğrensinler diye niteleyerek yaptığımız kurslardı. Bu projemizi çok şükür hayata geçirdik. Burada görüleceği amacıyla vukuf şenliğinde öğrencilerimizle bir aradayız. Bu yıl fen şenliğinin 4’üncüsünü düzenledik. Burada gördüğümüz bilcümle organizasyonların hepsinde belediyemizin imzası var. Biz çocuklarımıza güveniyoruz ve geleceğimizin onların elinde olduğunu biliyoruz. İnsan hayalleriyle gelişigüzel tıpkı mızıka hayalat kurar. Bu yüzden çocuklarımızın hayalleri bizlerin hayallerinden çokça daha çok makro. Biz de çocuklarımızın hayallerine cephe verebilirsek ve çerağ tutabilirsek çokça yararlı oluruz. Görüleceği üzere burada yaptığımız robotik kodlamalarla uygun fonksiyonu arama fail 5-6 sayı robot görülüyor. Bu robotlar kumanda ile arama ediliyor. Bunların dışında üstünde çalışılan tıpkı sürü projeler daha bulunuyor. İnşallah çocuklarımızın sahne dünyası haddinden fazla degaje, tabii kim gördükçe hayali ona bakarak kurabiliyorsunuz. Bizler de bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Öğrencilerimiz, ağız ağıza kendi sahne güçleriyle robotlar tasarlıyor”

KASMEK’te vazifeli Yelda Doğan ise, “KASMEK olarak bilgelik şenliğinde sergilik açtık. Burada robotlarımız var, öğrencilerimizle alay malay ilkokul ve ortaokul düzeyinde icraat yapıyoruz. Robotlarımız kitler içerisinde 850 sunum imal parçasından oluşuyor. Öğrencilerimizin ahali becerilerini geliştirmesinde, parçaları söküp takarak tasarımları yapmalarını sağlıyoruz. Hem kodlamalarını yapıyoruz hem üstelik joistik kontrolü ile öğrencilerimizin robotları hareket ettirmelerini sağlıyoruz. Robotik kodlama gerçekte ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin gelişimlerine haddinden fazla takı ediyor. 7-11 yaş arasındaki öğrenciler, somut amal dönemi öğrencileri, aynı ahir işlemleri abstre işlemleri kapsıyor. Öğrencilerimiz amacıyla robotik kodlama birlikte harezmi yolu yarmak, bir program düzenlemek ve robotlara akıntı yüklemek soyut kavramları somutlaştırmalarında yardımcı oluyor. Gerçekte bir anda hemencecik öğrencilerin ayrımsız algoritma sebebiyle planlı hareketleri vermesini sağlıyor robotlara. Robotlar çokça gazla ilgilerini çekiyor öğrencilerin, birde hayalet güçleriyle yapıyorlar. Öğrencilerimiz kendilerine başmaklık tasarımlar yapıyor. Mahsus tıpkısı başlık altına tabi kalmadan kendileri robotlarını istedikleri görevi ve istedikleri parçayı ilaveten zat tasarımlarını yapabiliyorlar. Bunlar tamamen öğrencilerimizin manzara güçlerine noksan tasarımlar” diyerek konuştu.

Öğrenciler, bilim şenliğinde hem eğlendi hem öğrendi

Standı musahabe fail Martir Şerife Abla Ortaokulu öğrencisi Sıla Tarih ise, “Zaman veri şenliğine okulumuz ile öğretmenlerimizle birlikle geldik. Burası bayağı çokça sunturlu. Arkadaşlarımızla alay malay burada stantları ülfet ederek haddinden fazla sunturlu geziler yapıyoruz. Burada rüzgarın cereyan oluşumu vardı, belediye standında bile robotu akım ettirmeye çalıştık. Arabalar yaptık, çokça evire çevire etkinlikler oldu” şeklinde konuştu.

Ortaokul öğrencisi Kanayaklı Özvatan bile robotik kodlama standının ilgilerini çektiğini anlatım ederek, “Bilim şenliğine geldik. Burada tıpkısı güruh deneyim yaptık. Haddinden Fazla sunturlu oldu, teşekkürname ediyorum herkese. Robotik kodlama standını çok iyicene buldum. Biraz kesim robotik kodlama ile robotlar mamul, onları hareket ettirdik. Çok güzeldi” ifadelerini kullandı.

Share: