Destici: “(CHP’lilerin duruşma heyetine müteveccih tepkisi) Anarşi ortamı oluşturuyorlar”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “İstedikleri üzere kararlar çıkmayınca ne anayasaya bakıyorlar hangi yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına ya bile öndeki kanunlara bakarak değişmeyen verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak kargaşa çıkarıyorlar. Kargaşa ortamı oluşturuyorlar.” dedi.

Destici, Eskişehir’bile Erzurumlular Firez ve Tesanüt Derneğini ziyaretinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Yalova Belediyesinde “zimmete servet geçirilmesi” iddiasıyla açılan davanın duruşması sırasında aralarında CHP milletvekillerinin de bulunduğu kişilerin murafaa heyetine müteveccih söylemlerine ilişik yargının verdiği karara herkesin tevakki etmek duyması gerektiğini söyledi.

Belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın 20 milyon liranın üzerindeki tıpkı meblağla rüşvetten yargılandığını dile getiren Destici, “Şimdi burada Cumhuriyet Altını Umum Partisi milletvekilleri, duyduğum kadarıyla İstanbul İl Başkanı, Yalova’dan ve belde illerden gelenler, mahkemeyi etkilemeye çalışıyorlar. Mahkeme salonu içerisinde demonstrasyon yapıyorlar, gösteri yapıyorlar. Hakimin verdiği uzaklık karara aksülamel gösteriyorlar. Bire Bir misil bu şurası gösteriyor. Yani militanca tavırlar bunlar. Bunlar benzeri milletvekilinin, tıpkı iklim başkanının yapacağı işlemler değil. Yani çıkarsınız kararı beğenmiyorsanız dışarıda bunun açıklamasını yaparsınız ve tepkinizi gösterirsiniz. Şimdi burada basit alelhusus alicenap Türk hakimlerine ve savcılarına yönelik sözler, hakaret içeren sözler akseptans edilemez.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Mersin Ağacı Milletvekilli Mualla Dirayetli Başarır’ın henüz ilk bile Türk ordusuna ve Türk Silahlı Kuvvetlerine iftirada bulunduğunu söyleyen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz esasen beri Nazik Birlik Partisi adına şurası söyledik. Kesim dokunulmazlığı dışında milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı. Hiçbir milletvekili gerek erzel cürüm olsun, lazım bu garip taksirat olsun, lazım devletin varlığına, ülkenin bütünlüğüne taşlama olsun, icap terörü övme olsun, bunlara bulaşamamalı. Bunları bulaştığında de normal bire bir yurttaş gibi hukukun önünde hesap vermesi geçişsiz.”

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “yıldırı örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandığına değinen Destici, “Peki ayrımsız iddiaları belirten CHP Mebus Sezgin Tanrıkulu amacıyla ayrımsız şey oldu mu, olmadı. Illet? Dokunulmazlık zırhına sarıldı. Dolayısıyla buralarda dokunulmazlık zırhı işlememeli. Alelhusus yıldırı suçlarında asla işlememeli. Özet hazırlanması, fezlekenin Türe Bakanlığına gitmesi, oradan meclise gelmesi, mecliste oylanması, bunlar adi detaylı süreler. Bence terörle ait suçlarla ilgilendiren sunu azından bunlar kaldırılabilir, yeniden gözden geçirilebilir.” ifadesini kullandı.

Destici, Cumhuriyet El Partililerin Yalova Adliyesi’nde yaptıklarını, nesep yüzlerini ortaya koyması anlamında mehabetli bulduğunu vurgulayarak, “Çünkü hep hangi diyorlardı? ‘Yargıya etki yapılmasın. Hüküm siyasallaşmasın. Hakimler, savcılar azade bırakılsın ve istedikleri kabilinden vicdanlarıyla yasalara ya da anayasaya bakarak değişmeyen versin’ diyorlardı. İstedikleri kabil kararlar çıkmayınca hangi anayasaya bakıyorlar hangi yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına ya birlikte öndeki kanunlara bakarak değişmeyen verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak kargaşa çıkarıyorlar. Anarşi ortamı oluşturuyorlar. Gayrı taraftan dahi hakimlerimiz özellikle tevessül etmek üzere önüne gelene her soy kabullenilemeyecek sözler ve hakaretlerde bile bulunuyorlar. Ama burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Kayran gereksiz değil. Yani tabiricaizse karye köpeksiz değil. Dolayısıyla da kimesne değneksiz gezmeye kalkmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hususiyet da gereğini yapar ve yapıyor.” dedi.

Dernek üyelerine bile seslenen Destici, şunları söyledi:

“Biz şuna inanıyoruz ve geçtiğimiz 100 yıldan itibaren şu söyleniyor ki 21. çağ, Türk asrı olacaktır. Biz üstelik buna inanıyoruz. Rahmetlik Genel Başkan’ımız, şehit liderimiz, behişt mekan Muhsin Komutan, ‘İşte benzeri hayalim var.’ diyordu. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne ayrımsız Türk birliği hayali. Şimdi Türk Devletler Teşkilatı’yla bu kısmen üstelik olsa sağlandı. Orada Türk dünyasından bile Azerbaycan özellikle doğmak amacıyla temsilciler vardı. İnşallah bugün açıklanan program, hem Türkiye’miz amacıyla 85 milyonumuz amacıyla aldatıcı olsun hem dahi Türk asrına giden 21. asır Türk asrı olacak buna inanıyoruz. Bu noktada erte Cumhuriyet Altını’imizin kuruluşunun 99. sene dönümü. İnşallah Cumhuriyet Altını’imizin 100. yılı, 21. yüzyılın Türk asrı olması noktasında kullanılmamış bire bir başlangıç olacak. Zaman açıklanan bu ‘Türkiye Yüzyılı’ programı da inşallah nazik bir aşama olacaktır diyorum. Esasen milletimiz, ülkemiz ve devletimiz için Türk dünyası amacıyla şiddetli verimli olsun diyorum.”

Konuşmasının peşi sıra Destici’ye Erzurumlular Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Muhammet Atik marifetiyle resim bergüzar edildi.

Share: