Restore edilen tarihi meslek uğrunda 90 yıl önceki foto yeniden çektirildi

Giresun’birlikte 1932 yılında izzet millet işbirliğiyle yapılan ve tekrar azamet kavim işbirliğiyle restore edilen tarihi okulun 90 yıl önceki açılışında çekilen foto, köy halkı ile baştan çektirildi.

Merkeze ilişkin Akçalı köyünde kayran alan okul, Cumhuriyetin evvel yıllarında bu bölgeye yönelik hazırlanan ekol projeleri kapsamında yapılan okulların ayakta küsurat serencam temsilcisi durumunda.

Uzun zamandır süreduran haldeki okulun kültürel değer olarak yaşatılması için Akçalı Köyü Hars ve Tesanüt Derneği ile Giresun Valiliği işbirliğinde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalarda sona yaklaşılan okulda, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Tahminî tıpkısı çağ geçmiş cümbüş baştan yaşandı.

Köylülerin 1932 yılında imece usulü ile çalışırken fariğ olan foto karesinin bir tıpkı bile köylülerin katılımıyla yeniden çektirildi.

“Meslek, Cumhuriyetin yöreye saf uyguladığı bire bir cins projedir”

Giresun Valisi Enver Ünlü, AA muhabirine, Akçalı köyünün anadan görme evleriyle ve gayrı tarihi yapılarıyla özgün dokusunu koruyucu heybetli bir karye olduğunu söyledi.

Köyde ulus mektepleri kampanyası kapsamında, celal budun işbirliğiyle yapılan okulların son örneğini restore etmekten sevinme duyduklarını dile getiren Ünlü, karye halkına ve dernek çalışanlarına teşekkür etti.

Adlı, Milli Yetişek Bakanlığınca başlatılan kampanyayla bile metruk karye okullarının karye yaşam merkezine dönüştürüldüğüne belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bura köy dirim merkezleri projeleri başlamadan eski tıpkısı projeydi. Karye derneği kişi malzemelerini almıştı, bizden bile destek talep ettiler, tığ dahi ‘madem bir zamanlar fehamet ulus işbirliğiyle yapıldı, biz esasen azamet ulus işbirliğiyle okulu ayağa kaldıralım’ dedik. Ekol, Cumhuriyetin yöreye has uyguladığı bire bir tip projedir.”

Atalar yadigarını yaşattıklarını tamlayan Adlı, “İstiklal Marşı ile koca bayrağımızı yeniden göndere çektik. Bir o günkü, 90 yıl önceki coşkuyu, heyecanı güç bahtiyarlığına bizler üstelik tanık olduk. Gene burayı köyümüzün kültürel içtimai hayatına kazandırmanın onurunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Vali Adlı, okulun turizme da yardım sunacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Okul Aksu vadisinde haddinden fazla adamakıllı tıpkısı noktada düzlük alıyor. Buranın doğaseverler, evcil ve yabancı turistler, tarihseverler marifetiyle konuşma edilmesi için bu okul yüce ayrımsız dil olacak. Köy yaşam merkezleri kapsamında birlikte burada köydeki kadınlarımıza değişik kurslar açarak köydeki konuşu ve sosyal hayata ulama sağlamayı hedefliyoruz. İnşallah burası gitgide tıpkı üretimlik gibi köy kooperatifinin yöresel ürünlerin pazarlandığı muhteşem ayrımsız suret haline ati.”

“Okul dernekevi mimari geleneğiyle yapıldı”

Giresun Üniversitesi Fena Hâlde Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Tamirat Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gazanfer İltar birlikte okulun yöresel mimarlık geleneğiyle “göz dolma tekniğinde” yapıldığını aktardı.

Okulun maharet yapısı için dahi bilgilendirmede bulunan İltar, şu ifadeleri kullandı:

“Dayanaklık Etmek üzeri ayrımsız katlıdır. Odaları ve sınıfları olduğu kadar korunmuştur. Tip çatı olarak nesir edilen bu meslek pek haddinden fazla yerde uygulanmıştır ancak ant içerisinde hepsi yıkılmış ve yerlerine yenileri yapılmıştır. Bu okulumuz söz konusu meslek tipinin ayakta kalan sonuç örneğidir, bu bakımdan çokça önemlidir.”

“Okulumuz bir fena hâlde çehresine baştan kavuştu”

Okulun mezunlarından Gülay Agâh Yara bile Türkçe öğrenmek üzere ailesi aracılığıyla Belçika’dan köydeki bu okula gönderildiğini anlatarak, “Okulumuz ayrımsız evire çevire çehresine yeniden kavuştu, çok mutluyum.” dedi.

Babasının de bu okuldan mezun olduğuna dikkati çekici Şiddetli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Babam bu okuldan mezun, halalarım bu okuldan mezunlar. Köyümüzün okuryazar oranı çokça, bir vakitler yer köylerden da bu okula öğrenciler geliyormuş. Okul binamız işsiz kalmıştı, şimdi devletimiz öncülüğünde köylümüz okulumuzu baştan sahiplendi.”

Share: