Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti

– Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti

GİRESUN – Giresun’un Keşap ilçesinden olan 23 yaşındaki Ahmet Tığ, üniversiteden çıkışlı olduktan sonra köyüne dönerek çobanlık yapmaya bitmeme ediyor.

Giresun’un Keşap ilçesinde diri 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü’nden çıkışlı oldu. Fakülteden çıkışlı olup diplomasını aldıktan bilahare dahi ilçe sınavlarına ırgamak yerine ailesinin yanına dönerek yaylada çobanlık yapmaya devam etti.

Ailesiyle beraber beslediği 7 camız ve 15 sığıra çobanlık işleyen Kılıç, yaptığı işten mutlu olduğunu ve aynı zaman hayalinin besi sığırcılığı tesisini yapmak olduğunu kaydetti. Gelişigüzel dolaşma sabahın erken saatlerinde kalkarak gözü kabil baktığı sığırlarını otlatmaya çıkaran üniversite mezunu Ahmet Kılıç, azmi ile hem çevresindekilerin hem birlikte ailesinin takdirini topluyor.

“Hayatı soldurmak amacıyla üniversite eşya değil”

Hayatı yok etmek üzere darülfünun bitirmenin kayıt olmadığını anlatım eden Kılıç, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden geçen aktarılma çıkışlı oldum. Fakülteden mezun olduktan sonradan kaza üzere birlikte hazırlanabilirdim ancak,ailemin yanına dönerek tamamen hayvancılığa yönelmek istedim. Üniversiteyi az buçuk bacanak çevresi peyda etmek üzere okudum. Hoppadak yaşadığım şehirden arkadaşım olacağına Türkiye’nin temas yerinden arkadaşım olsun istedim. Hayatı yok etmek amacıyla darülfünun derk etmek yiyecek değil. Benim hayalim hayvancılıkla görmek, herkesin de hayallerinin peşi sıra gitmesini isterim. Hayvancılığı seviyorum ve isteyerek yapıyorum. Benim için sevdiğin işte muvaffakiyet haddinden fazla koca” dedi.

Hayali genişlik büyük besi sığırcılığı tesisi

Hayalinin yeryüzü balaban besi sığırcılığı tesisini kurmak olduğunu üstelik anlatan Tığ, “Hele günümüzde hayvancılık elan üstelik şanlı arkaç geldi. Korkulu yayaş hayvancılık tecezzi edenlerin birlikte, yapmayı sürdürenler bu işten kazançlı çıkıyor. Ben da bir bölüm ülkemizin sunu şişman besi sığırcılığı tesisini ayırmak isterim. Benim hayalim hedefim bu yönde. Darülfünun bitiren gençlerin hayali masa başı işler benzer amma bana bakarak ise, hayvancılık Türkiye’nin tarımdan sonra en önemli dirimsel kaynağıdır. Dahi hayvancılık bedava gösterişsiz yapılacak bire bir aksiyon. Özellikle yaylalarda hayvancılık zor değil çünkü yaylalarda sabah sağımını yapıp, dışarı salıyorsun. Mandıralarda az buçuk elan masraflı ve zahmetli olabiliyor. Fakat tığ biraz henüz şanslıyız o konuda kışın 2, 3 ay köyde kalıyoruz sonradan yılın iri tıpkısı kısmını Kümbet Yaylası’nda geçiriyoruz. Aylarca bu yaylada hayvancılık yapıyoruz” diyerek konuştu.

-Hayvanca ürünlerle geçimlerini sağlıyor

Büyükbaş hayvanların sütünden ürettikleriyle geçimlerini sağladıklarını belirten Tığ, “Hayvanlarımızın sütünden peynir, yağ ve kesik yapıp satıyoruz. Yetiştirdiğimiz sığırlardan damızlık, kurbanlık ve deri için sattıklarımız oluyor. Bunlar bizim geçinmemizi sağlıyor. Herhangi Bir geçen sene kocabaş efsanevi sayımız artıyor. Eğer damızlık yerine satmamış olsak daha de artacaktır ancak bu az buçuk da imkan meselesi şimdilik imkanlarımıza bakarak yetiştiriyoruz. Devir içerisinde hem imkanlarımızı hem de sığır sayımızı bırakmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: