Nato, Depremzedeler İçin Türkiye’ye Birlik Teşekküllü Tahaffuz Tesisleri Konuşlandıracak

NATO, 6 Küçük Ay’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen depremzedeler için Türkiye’ye barınma tesisleri konuşlandıracağını açıkladı. NATO’dan yapılan açıklamada, “NATO Müttefikleri, 9 Gücük Ay 2023 Perşembe günü, 6 Gücük Ay’ta meydana gelen yıkmacı depremler dolayısıyla yerlerinden olan insanların barınmasına dayanaklık etmek için Türkiye’ye bütün teşekküllü, nısıf sürekli barınma tesisleri konuşlandırılması kararını aldı. NATO’nun Avrupa Müttefik Erdemli Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli çalışmaları yönetecek” ifadelerine düz verildi.

NATO Müttefikleri, geri aldıkları karar ile, 6 Şubat’ta meydana mevrut eşkal üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Türkiye’ye tekmil teşekküllü barınma tesisleri konuşlandırılacağını açıkladı. NATO’dan yapılan mukayyet açıklama şöyle:

“NATO Müttefikleri, 9 Gücük Ay 2023 Perşembe haset, 6 Gücük Ay’ta meydana gelen tahripkâr depremler dolayısıyla yerlerinden olan insanların barınmasına yardımcı olmak amacıyla Türkiye’ye parçalanmamış teşekküllü, yarı kalımlı barınma tesisleri konuşlandırılması kararını aldı. NATO’nun Avrupa Müttefik Erdemli Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli çalışmaları yönetecek.

Gönderilecek barınma tesisleri normalde, NATO’nun yürüttüğü tatbikatlar ve operasyonlar üzere konuşlandırılabilir bir karargah kompleksi adına kullanılır. Tesisler, teshin, elektrik üreteci ve tıbbi otama alanları birlikte karışma gelmek amacıyla bire bir dizi olanakla donatılabilirler. NATO askeri yetkilileri şu anda bildirme dolgunca lojistik ve taşımalık seçenekleri ve konuşlandırma üzere antlaşma çizelgeleri üstünde çalışıyor.

İttifak’a nida edilen Finlandiya ve İsveç bile dahil tutmak üzere 20’den çok NATO Müttefiki ve 30 eş ülkeden binlerce acil kapsam engelleme personeli şu anda müzaheret çalışmalarında vadi almaktadır. Bunlar beyninde kurtarma köpekleri, itfaiyeciler ve çatı mühendisliği ekipleri, keyif personeli ve tıbbi gereç ile yer sarsıntısı uzmanlardan oluşan arama kurtarma ekipleri bile kayran alıyor.”

STOLTENBERG: NATO, MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE İLE FAAL BİR DAYANIŞMA İÇİNDEDİR

Açıklamada, NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’in kararı memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Stoltenber’in, “NATO, Müttefikimiz Türkiye ile zinde benzeri tesanüt içindedir ve bu tahaffuz tesislerinin konuşlandırılması hayatların kurtarılmasına yardım sağlayacaktır. NATO Müttefikleri ve ortakları müzaheret çabalarına muhteşem bindi sağlamaktadır ve tığ de ihtiyacı olanlara arkalamak üzere elimizden geleni yapmaya bitmeme edeceğiz” dediği aktarıldı.

Share: