Mersin’deki orman yangınlarına engelleme sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Karadere mevkiinde cemaziyelevvel sabah saatlerinde başlayan henüz sonra Silifke ilçesine kapalı Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde müdahale sürüyor.

Sazak’in Gülnar ve Silifke ilçesinde çıkan orman yangınına engelleme ikinci gününde birlikte sürüyor. Mazi geceleyin saatlerinde hararet dolayısıyla Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 sevimli tahliye edilmişti. Yangına, gece düşünüm ve uçuş dizgeli 3 helikopter ve karadan ekiplerle engelleme etmişti.

Bugün sabahleyin saatlerinde Sazak Valiliği orman yangını nedeniyle arızi kendisine trafiğe mülga Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın faal olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler birlikte söndürme çalışmalarına destek veriyor. Çalışmalara kayran ekiplerinin beraberinde AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar de bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik amacıyla kesildi.

Şu anda de 850 personel arazözler, gelişim makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, 20 civarında TOMA bile yangına bindi veriyor.

Büyükeceli’de 450 yurttaş tahliye edildi. Ayrıca gine Silifke Hırmanlı’birlikte 20 hane ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü tahliye edildi Yol üstünde gine bire bir tatil tesisi tahliye edildi. Dedeler Mahallesi’nin birlikte 20 konutluk bire bir Acarlı mezrasında 50 yurttaş tahliye edildi. Toplamda da 790 vatandaş boşaltma edildi. Bölük namına da 185 bölük, 118 dahi gine tatil köyündeki hane koyulmak amacıyla 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: