Meksika’nın 16 kahraman taharri-kurtarma köpeği yardım için Türkiye’ye geliyor

Akıbet verilere bakarak 5 binden çok insanın yaşamını yitirdiği hareket felaketi sonrasında taharri-istirdat çabaları bitmeme ederken, birçok ülkeden bile müzaheret çağrıları gelmeye bitmeme ediyor.

SAYISIZ İNSANIN KURTARILMASINDA RACON OYNADILAR

Çok sayıda ülkeden arama-kurtarma çalışmalarına akmak üzere ekipler Türkiye’ye ulaşmaya başlarken Meksika’nın gönderdiği ekipteki 16 kapik de özen çekiyor. Hususi eğitilmiş ve bir zamanlar Meksika’daki birçok depremde çok sayıda insanın kurtulmasını sağlayan köpeklerin Türkiye’dahi bile ekiplere haddinden fazla şişman yardımı olacağı hesap ediliyor.

SALI HASET YOLA ÇIKTILAR

Yıldız Amerika’daki kırık hattından etkilenen ülkelerden biri olan ve kontrol-kurtarma köpeklerinin eğitimi üstüne dünyanın az ülkelerinden biri olan Meksika’nın gönderdiği köpekler ortada Julia, Ecko, Orly, Timba, Rex ve July’ın dahi olduğu 16 köpek var. Köpeklerin üstelik olduğu ekiplerin Salı haset yola çıktığı belirtilirken Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard üstelik, “Kalbimiz şu an Türkiye’ye uçan yardım ekibimizle” mesajını paylaşmıştı.

MEKSİKO’DAKİ DEPREMDE “KAHRAMAN” İLAN EDİLDİLER

Meksika Izzet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 150 kişiden oluşan taharri-kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderme kararı almıştı. Belçika Malinoisi, Avustralya güdücü köpeği ve labrador kabil ayrımlı cinslerden özel eğitimli köpeklerin bulunduğu kol 2017’birlikte Meksiko’dahi meydana gelen depremde kahraman zar edilmişlerdi.

DONANMANIN BİR PARÇASI: FRİDA

Meksika donanmasının ayrımsız parçası olan ve 2022’da yaşamını yitiren zerrin labrador Frida, gözlükleri ve ayakkabıları ile ülkenin sembolü ergin ve 2010-2019 yılları ortada 43 kişiyi kurtarmıştı.

Share: