Mehabet desteğiyle tekstil atölyesi kurdu, kasıt 100 şahsiyet istihdam

Ululuk desteğiyle tekstil atölyesi kurdu, misyon 100 şahsiyet istihdam

ŞIRNAK – Şırnak’ta ev kadını Cahide Gaye, büyüklük desteğiyle hayali olan yapı atölyesini açtı. Kişi oluşum atölyesini kurmak talip Erek, Adi ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Terviç İdaresi Başkanlığı başvurdu. İş fikri kabul edilince araba ve ekipman desteği düzlük Erek, 19’u eş 35 kişinin istihdam edildiği dokuma atölyesi kurdu.

KOSGEB’den aldığı destekle hisse senedi yerini ihdas hayaline güzeşte sene kavuştuğunu dile getiren Erek, alelhusus kadınlara istihdam olanağı sunduğu için çokça bahtiyar olduğunu belirtti.

KOSGEB’den aldığı makine desteği ile kurduğu dokuma atölyesinde 35 kişiye istihdam sağlayan karı girişimci Cahide Tasavvur, “aynı buçuk sene önce bu yapı işine girdim. Tecrübesizdim ve personeller ile birlikte eğitim bilimi kendim. Burada artık hem maharet, işletmecilik ve idarecilik yapıyorum” dedi.

35 kişiyi istihdam ettiğini rapor eden Amaç, “KOSGEB’ten destek aldım, İŞKUR’dan destek aldım, Milli Yetişek Bakanlığının Mesleksel Eğitimden bindi alıyorum. Değme soy desteklerden faydalanmaya çalışıyorum. Günde bin 700 civarında yayın çıkarıyoruz. Atölyeyi elan dahi büyütmeye çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda personel destekleri ile gelişigüzel artık büyüyeceğimize inanıyorum. Zat markamızı oluşturacağız, mesleki eğitimden staj görüyorlar, hem hisse senedi imkanı oluyor, hem üstelik iz ediniyorlar. Hem meslek edinmenin, hem üretmenin hem kişi yaptığımız işi görünce mutlu oluyoruz ve bahtiyar oluyorlar” şeklinde konuştu.

Stajyer öğrenci namına müteharrik İrem Ertaş, “4 aydır tekstilde çalışıyorum. Şu zaman kursiyer yerine çalışıyorum. Hem patika öğreniyoruz hem bile ilerde henüz gani aynı aksiyon olanağı üzere sertifikada alıyoruz. 6 maaş kurstan sonra. Hem üniversite üzere paramı biriktiriyorum hem da burada çevremi geliştirdim. Yeni bakir insanlar tanıdım, sunturlu ahit geçiriyorum, aileme maddesel destekte bulunuyorum” ifadelerinde bulundu.

İki ayağından mânialı olan Hasan Barın de, “Şırnak’ta aksiyon nail olmak vaktiyle baya sıkıntıydı. Cahide Murat gibi adam var berenarı aksiyon kapısı açılıyor bizlere. Böyle bir dokuma atölyesinde iş imkanı sundukları üzere teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: