Azamet desteğiyle nesiç atölyesi kurdu, hedefi 100 kişiye istihdam tedarik etmek

Şırnak’ta ev hanımı Cahide Meram, izzet desteğiyle hayali olan nesiç atölyesini açtı. 19’u karı 35 kişiye hareket imkanı sağlayıcı Erek, 100 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

Kendi dokuma atölyesini kurmak isteyen ev hanımı Cahide Uğur, Amiyane ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Tutma İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurdu. İş fikri kabul edilince araba ve ekipman desteği düzlük Gaye, 19’u kadın 35 kişiyi istihdam ettiği nesiç atölyesini kurdu. Aldığı destekle iş yerini ihdas hayaline güzeşte yıl kavuştuğunu dile getiren Kasıt, alelhusus kadınlara istihdam olanağı sunduğu üzere çok mutlu olduğunu belirtti. Müteşebbis Gaye, “Bir buçuk sene önceki bu oluşum işine girdim. Tecrübesizdim ve personeller ile birlikte eğittim kendimi. Burada bundan sonra hem ustalık, işletmecilik ve idarecilik yapıyorum” dedi.

35 kişiyi istihdam ettiğini anlatım eden Garaz, mesleksel terbiye konusunda Milli Yetişek Bakanlığından de destek aldığını anlatarak, “Rastgele türlü desteklerden faydalanmaya çalışıyorum. Günde bin 700 civarında nişane çıkarıyoruz. Atölyeyi daha de büyütmeye çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda personel destekleri ile gelişigüzel artık büyüyeceğimize inanıyorum. Zat markamızı oluşturacağız. Mesleksel eğitimde staj görüyorlar, hem iş imkanı oluyor, hem dahi meslek ediniyorlar. Hem meslek edinmenin, hem üretmenin, hem kendi yaptığımız işi görünce bahtiyar oluyoruz ve mutlu oluyorlar” şeklinde konuştu.

Stajyer öğrenci adına çalışan İrem Ertaş, “4 aydır tekstilde çalışıyorum. Şu dakika kursiyer kendisine çalışıyorum. Hem patika öğreniyoruz hem birlikte gittikçe daha mebzul benzeri gelişim olanağı üzere sertifika alıyoruz 6 aylık kurstan sonraları. Hem üniversite amacıyla paramı biriktiriyorum hem da burada çevremi geliştirdim. Bakir yeni insanlar tanıdım, evire çevire zaman geçiriyorum. Aileme maddi destekte bulunuyorum” ifadelerinde bulundu.

Engelli Hasan Barın da, “Şırnak’ta aksiyon tedarik etmek bir vakitler bayağı sıkıntıydı. Cahide Uğur kadar koca var az çok gelişim kapısı açılıyor bizlere. Böyle tıpkı oluşum atölyesinde gelişim imkanı sundukları amacıyla teşekkürname ediyorum” dedi. – ŞIRNAK

Share: