Marmara Denizi’ndeki Zelzele Sonrası Yapılan Yorumlara İlişkin Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan “Vatandaşı Korkutmayın” Uyarısı

Marmara Denizi’nde önceki geceleyin meydana mevrut 3.1 büyüklüğündeki depremin arkası sıra uzmanlar aracılığıyla yapılan değerlendirmelere ilgilendiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeofizik Mühendisleri Odası, “3 büyüklüğündeki tıpkısı depremden sonraları ayrımlı yorumlara, algılara faktör olacak, halkı kaçınmak ve paniğe gönderme edecek izahat yapmaktan kaçınılmalıdır” açıklaması yaptı.

Marmara Denizi’nde geçkin saat 01.57’de kısaca 19 kilometre (km) derinlikte meydana gelen 3,1 büyüklüğündeki depreme ilişik jeolog Prof. Dr. Naci Görür, içtimai iletişim araçları hesabından “Geçkin gece Marmara Denizinde min. 7.2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3.1 deprem oldu. Oldukça ama yeri itibarıyla koca” değerlendirmesini yapmıştı. Jeofizik Mühendisleri Odası, bu açıklamaya cebin “vatandaşları korkutmayın” uyarısı yaptı.

Jeofizik Mühendisleri Odası 17’nci bölüm İstanbul Ofis Umumi Heyet vasıtasıyla “Marmara Denizi’nde meydana mevrut 3.1 moment büyüklüğündeki hareket hakkında” başlığıyla yayımlanan duyuruda şöyle denildi:

“2021’DE MARMARA DENİZİ ÇEVRESİNDE 633 HAREKET MEYDANA GELDİ: 04 Ekim 2022 tarihinde saat 01.57’de Marmara Denizi’nde tahminî 19 km derinlikte, moment büyüklüğü 3.1 olan deprem meydana gelmiştir. Kandilli Rasathanesi Sarsinti Araştırma Enstitüsü Bölgesel Yer Sarsintisi-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi verilerine göre 01 karı 2021 – 31 meyan 2021 tarihleri arasında Marmara Denizi ve çevresinde 633 skor zelzele meydana gelmiştir. Haritada görüleceği üzere depremlerin kocaman ayrımsız kısmı Yıldız Rum Fayı’nın Marmara Denizi içerisindeki kısmında olmuştur. Elden Marmara Bölgesi değil ülkemizin değme bölgesinde depremler olmaktadır ve bu çok doğal bire bir durumdur.

ÜLKEMİZDE GÜNDE AVERAJ 69 NÜSHA YER SARSINTISI OLMAKTADIR: 2021 yılı içerisinde Türkiye ve andıran çevresinde 25 bin 79 sayı yer sarsıntısı meydana gelmiştir. Bu depremlerin 270 adedi 4 ve cisim büyüklükte depremlerdir. Ülkemizde günde sayi farki 69 sayı zelzele olmaktadır.

HALKI KORKUYA ATIF EDECEK AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALIDIR: 16 milyon vatandaşımızın yaşadığı, 99 Depreminde yakınlarını kaybeden insanların dahi bulunduğu tıpkısı kent üzere 3 büyüklüğündeki aynı depremden sonradan farklı yorumlara, algılara sebep olacak, halkı kaçınmak ve paniğe gönderme edecek meşruhat yapmaktan kaçınılmalıdır. Malumat insanlarının topluma alın sorumluluğu vardır. Açıklamaları bilimsel esaslara ve kaynaklara dayanmalıdır. Vatandaşlarımıza Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın açıklamaları ile yayınlarını izleme etmelerini öneririz.”

Share: