“Metaverse”nin Türkiye’deki paydaşları Meta İnovasyon Buluşması’nda aynı araya geldi

Meta, xtopia ve Firez ve Turizm Bakanlığı hisse senedi birliğiyle hayata geçirilen Sermaye İnovasyon Buluşması, İstanbul’üstelik düzenlendi.

Sermaye’dan yapılan açıklamaya göre, mülakat, aksiyon dünyasından önde gelen isimlerin, siyasa yapıcıların, mazruf üreticilerinin ve medyanın katılımıyla Kip PSM’üstelik gerçekleştirildi.

Etkinlik, “metaverse”nin Türkiye’deki geleceği, sunduğu potansiyeller ve gelecekte ana sektörlere etkisini ele alan bir nice panele eş sahipliği yaptı.

Etkinlikte paylaşılan verilere göre, “metaverse” kalburüstü tıpkı şekilde geliştirilirse, 2035 yılına kadar Türkiye ekonomisine 37,5 milyar dolar ulama sağlayabilecek. Paylaşılan gayrı bilgilere bakarak ise geniş kendisine makbul ve koskocaman ölçüde ayırt yaratabilen benzeri “metaverse” düşünmek amacıyla vukuf ve bildirişim teknolojilerine ağır sıklet miktarda yatırım yapılması gerekiyor. Antrparantez etkinlikte, Türkiye’deki işletmelerin sayısal becerilerinin henüz da çok gelişebileceği ve siyasa yapıcılar ve düzenleyicilerin, kompetitif benzeri “metaverse” ekosisteminin geliştirilmesinde majör tıpkısı alım çalım oynayabileceği vurgulandı. Türkiye’dahi “metaverse” fırsatlarından faydalanması muhtemel kilit sektörler ise karışık ve e-ticaret, terbiye, kültür ve turizm, oyun ve e-spor kendisine öne çıkıyor.

Açıklamada, toplantıdaki değerlendirmelerine düzlük sunulan Iblağ ve Enfrastrüktür Vekil Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, teknolojinin şişman tıpkısı çarçabuk değiştiğini, bu durumun insan hayatına etkilerinin bile görüldüğünü ifade etti. İnternetin bu değişimi hızlandırdığını, “metaverse”nin ise bu değişimin ulaştığı son yasakçı olduğunu vurgulayan Sayan, “Ancak bu değiş burada kalmayacak. 2035 ve ötesinde ‘metaverse’nin elan birlikte iri ve çalkantı donör kullanım alanlarını göreceğiz. “Metaverse”, sosyalleşmeden ticarete, eğitimden sanata bir nice noktada bitmeyen imkan sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayan, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Ofisi’nin önderliğinde bu konularda çalışmalara bitmeme ettiklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu olanaklar hem kullanılmamış işletmelerin oluşmasına, hem de bulunan işletmelerde değişimine belki sağlayacak; özellikle baziçe, e-ticaret, bankacılık ve harabati başlamak üzere mecmu sektörleri kapsayacak. Bu aşamada şunu önemle tabir etmeliyim kim ‘metaverse’ birlikte geliştirilmeli ve mesul tıpkı şekilde mensur edilmelidir. Eminim kim ‘metaverse’ ekonomisi gelecekte Türkiye’nin antipatik güçlerinden birisi olacak. Ülkemiz sayısal oyunlar sektöründeki tecrübesini, eğitilmiş herif kaynağını, azmini ‘metaverse’ teknolojileri alanında birlikte kullanacak ve dijital oyunlar alanında gösterdiği başarıyı ve yakaladığı ivmeyi tekmil paydaşlarla iş birliği içerisinde ‘metaverse’ teknolojileri alanında dahi gösterecektir.”

-“Teknolojinin yemeden içmeden tüketicisi değil, tıpkısı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz”

Uran ve Teknoloji Icra Vekili Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise konuşmasında, teknolojik gelişmelerin, insanın sınırlarının ötesine geçme arayışıyla ortaya çıktığını kaydetti. “Metaverse”nin birlikte bunun ayrımsız yansıması olduğunu vurgulayan Kacır, “Değişimin şahsen zarfında tevessül etmek ayrımsız yandan uyarlama gerektirse da ayrımsız yandan hayatı daha dörtköşe ve ateşin sürmek için bir okazyon sunuyor. Türkiye’bile serencam dönemde bu alanda asıl tıpkısı siyasa güdüyoruz, teknolojinin hemen tüketicisi değil, tıpkısı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz. Gailesiz nüfusu ayn önünde bulundurduğumuzda bu yeni alanlar üzere Türkiye çok iri tıpkısı münasebet kalkmak gelişigüzel, sektörün büyük benzeri üreticisi olma potansiyeline cemaat. Bu birlikte Türkiye ekonomisi üzere mefret sonuçlar doğurabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

-“‘Metaverse’ on yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacak”

Sermaye Türkiye Talih Direktörü İlke Toptaş birlikte “metaverse”nin on yıl içerisinde 1 bilyon kişiye ulaşacağını vurguladı. Türkiye’nin faziletli ve canlı nüfusa cemaat, büyüyen ve gelişmekte olan benzeri iş olduğunu tabir eden Toptaş, verilerin, Türkiye’deki banal işletmelerin yüzde 77’sinin 2021 yılında işletmelerini kurarken Facebook’tan faydalandığını gösterdiğini kaydetti. Toptaş, dünya genelinde ise 210 milyondan aşkın insanın Facebook üzerinden Türkiye’deki tıpkı işletmeyle angajman kurduğunu belirterek, “Zaman burada ülkemiz amacıyla yıpranmamış istihdam alanları ve gelişim fırsatları el potansiyeli sunacak ‘metaverse’ kavramını derinlemesine konuşabildiğimiz tıpkı düz yarattığımız amacıyla haddinden fazla mutluyuz. Önümüzdeki on sene içre global olarak 3 trilyon dolardan ve Orta Doğu, Yıldız Afrika ve Türkiye’da 360 bilyon dolardan çok değere ehil olabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Biz üstelik Meta olarak, Türkiye’nin ‘metaverse’yi hızlıca benimsemesi ve bu alanda üretkenlik göstermesi için çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

xtopia kurucusu Lalin Akalan ise, “metaverse”nin bir anda gündemde olan tıpkısı anlam haline geldiğini, ilk kez üs zamanlı ve ortaklaşa bire bir şekilde global aynı im geliştirme sürecinde olunduğunu anlattı.

Program kapsamında düzenlenecek ikinci aktiflik olan Ancient Futures Sergisi 14 Ekim Cuma haset xtopia, Meta ve Ekin ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Kazı Bilimi Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Doğurucu ekosistemden davetlilere hususi etkinlikten öne sâdır çalışmalar ortada projection mapping, mum performansı ve müzenin aut yüzeyini kaplayacak aynı türkü enstalasyonu bulunuyor.

Share: