KYK yurtlarında yer sarsıntısı tatbikatları yapıldı

Çeltek’ta KYK yurtlarında “Zelzele Yadigâr, Çök Dubara Tutun ve Boşaltma” tatbikatı düzenlendi.

İzmir-Çeltek esmer yolu üzerindeki Hat Erkek Mektepli Yurdu’ndaki tatbikatta, senaryo gereği saat 21.00’birlikte siren çaldı.

Sirenin çalmasıyla öğrenciler ve sıkıntılı çalışanları “Çök Dek Tutun” pozisyonuna geçerek tehlikenin geçmesini bekledi.

Daha sonraları öğrenciler ve çalışanlar yurdu boşaltma ederek, yurdun önündeki emniyetli bölgeye geçti.

Yurt çevresinde itfaiye, AFAD ve polis ekiplerince düzenlilik önlemi alındı.

Öğrencilerle tatbikata katılan Çeltek Valisi Turan Ergün, manevra sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir nice doğal afetin meydana gelebileceği bir coğrafyada bulunduğunu söyledi.

Kentte elan evvel bile çok sayıda tatbikat yaptıklarını tamlayan Ergün, şöyle bitmeme etti:

“Afetlere hazırlıklı almak, afetlerde elbet davranacağımızı ilkin çakmak birey ve mal kaybını sunu örgen sıyırmak açısından çokça yüce. Yer Sarsıntısı çabucak biliyorsunuz ‘çök akort tutun” temel parolamız bu. Sarsıntı takkadak bazısı pencereye koşuyor, kimisi merdivene koşuyor. Bunlar hatalı durumlar. Arz emniyetli yeri bulup çöküp, başımızı ellerimizle dulda altına alıp, deprem geçtikten sonra de benzeri şekilde yer güdük zamanda binadan yayılmak ve boca etmek. Ana öz bu.”

Tatbikata, İl Uyanık Komutanı Mümessil Miralay Fahri Semirtilmiş, İl Güvenlik Müdürü Mesut Gezer, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Çaba birlikte katıldı.

Share: