Kızıl Yıllar Hayat Merkezinde depremzedeler amacıyla butik-market oluşturuldu

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Çanakkale’ye gelen depremzedeler için Çanakkale Belediyesi Kızıl Yıllar Yaşam Merkezinde ihtiyaçların ücretsiz namına karşılanabileceği tıpkısı butik-market oluşturuldu.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra ayrımlı illerde otel ve yurtlarda konaklamaya başlayan depremzedeler Çanakkale’da birlikte çeşitli otel ve yurtlarda konaklamaya başladı. Çanakkale’ye gelen depremzedeler amacıyla Çanakkale Belediyesi Kızıl Yıllar Dirim Merkezinde ihtiyaçların ücretsiz olarak karşılanabileceği aynı butik-market oluşturuldu. Belediye çalışanlarının ve fahri vatandaşların bakım verdiği butik-markette çocuk ve koca çöz-aut giysi, mont, ayakkabı, bot, hıfzıssıhha malzemeleri, ana azık malzemeleri ile kollar için oyuncak ve kırtasiye malzemelerinin bulunduğu değişik bölümler düzlük alıyor. Depremzedeler butik-marketten ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Çanakkale Şehremaneti Komutan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, “Günlerdir Çanakkale halkımız, Belediyemiz, Valiliğimiz, AFAD Müdürlüğü yerine hep beraber bölgeye seferber olduk. Öncelikle bölgedeki ihtiyaçları göndermeye yoğunlaştık. Tırlar dolusu arkalama malzemesi bölgeye gitti. Haddinden Fazla şükür kim bütünü de esenlikle ulaştı ve üstelik tezyifkâr ihtiyaca yarayacak şekilde dağıtımı üstelik yapıldı. Deminden ise şöyle aynı evolüsyon oldu; daha çok afet bölgesindeki yurttaşlar Çanakkale’ye dahi gelmeye başladılar. AFAD Müdürlüğü ve Valiliğimiz vasıtasıyla türlü otellerde, yurtlarda konaklatılmaya başlandılar. Dolayısıyla burada konaklayan insanların ihtiyaçları oluşmaya başladı ve bu uzanım bizim merkezimize birlikte yansıdı. Biz birlikte kendimizi yeniden tevhit ettik ve odaları mini marketlere dönüştürdük. Buraya mevrut tıpkısı depremzede, ailesiyle alay malay geliyor, biz onların kaydını alıyoruz peşi sıra neye ihtiyaçları varsa alabiliyorlar. Belediye çalışanlarımız ve gönüllülerimiz ihtiyaç duyulan malzemeleri ailelere teslim ediyorlar” dedi.

Oluşturulan butik-market üzere bağışların mehabetli olduğunun altını çizen Başbuğ Yardımcısı Ünüvar, “Dolayısıyla bu birimde imdi âdeta bakir başmak, yavru ayakkabısı, bala montu, bağırsak çamaşırı, çıkarmak ve antrparantez oyuncaklara ihtiyacımız var. Oyuncak biliyorsunuz torunlar için ihtiyaçtır. Şayet yardım fethetmek isteyenler varsa şahsen gelip kendileri da görebilirler, üste burada fahri olarak çalışabilirler. ve gelen depremzedelere kendileri üstelik bu ihtiyaçları verebilirler. Butik-marketimizin çocuk odasında, aileler özge alanlarda ihtiyaçlarını karşılarken çocukları burada antlaşma geçirebiliyor, ihtimal havaları değişiyor. Peşi Sıra ihtiyaç duydukları oyuncak varsa alıp götürebiliyorlar. Oyuncak üstelik haddinden fazla majör ayrımsız gerekseme. Bunun beraberinde kırtasiye malzemeleri üstelik anca. İsteyen vatandaşlarımız bu kök malzemeleri da buraya bağışlayabilirler. Giysi odamızda da şehremaneti çalışanlarımız ve gönüllülerimiz kebir giysilerini kategorize ettiler. Depremzedelerimiz buradan gelerek ihtiyaçlarını alabiliyorlar. Mavera yandan, besin marketimiz ve hijyen malzemelerinin bulunduğu bölümlerimiz da var” diyerek konuştu. – ÇANAKKALE

Share: