Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Akay, şeker pancarı çalım fiyatını değerlendirdi Açıklaması

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Umumi Heyet Başkanı Hüseyin Akay, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci tarafından açıklanan şeker pancarı çekicilik fiyatından mutlu kaldıklarını bildirdi.

Akay, AA muhabirine, açıklanan fiyatın hem üreticileri hem dahi kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Açıklanan fiyatın şeker sektörüne oflaz olmasını dileyen Akay, şunları kaydetti:

“Sayın Tarım ve Orman Bakanımız pancar çekicilik fiyatını 1400, pozitif 50 kota bütünleme primiyle beraber 1450 yerine açıkladı. Tabi, maliyetlerdeki artışlardan belde elhak hakeza bire bir gerekseme saraka konusuydu. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz çatlak ve eş ayında pancar öndelik fiyatları üzerinde değerlendirmeler yapılmış ve o tarihlerde ilk kez pancar avans fiyatları 1000 liraya kadar çıkarılmıştı ama sonrasında özellikle istihsal maliyetlerindeki artışlardan dünya fiyatın benzeri güncellenme ihtiyacı vardı. Şimdi hasat dönemi, bu hasat dönemi başlangıcında çiftçimiz bağımlı merakla pancar fiyatını bekliyordu. Bundan belde yapılan açıklama bence müspet. Bunu değerlendirirken tabi sabık seneki pancar fiyatıyla dahi kıyaslamasını yapacak olursak bizim ölçeklerimize göre 3,3 tekmil bire bir artış bahis konusu.”

Bu seneki fiyatların müspet ve makul olduğunu vurgulayan Akay, “Çiftçilerimizin bize genel anlamda vasıl son tepkileri oldukça olumlu. Bizim de kıvançlı olduğumuz, çiftçimizin dahi memnun olacağı tıpkısı bedel. Bize mevrut tepkilerden bunu anlıyoruz. Bu fiyatlarla da inşallah ati yıl açısından da çükündür üretiminde değme ülkü olmayacağı inancındayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: