KASTAMONU – Efsanevi hakları amacıyla on yıldır site kent geziyor

Iyesiz hayvan bilimi için Türkiye’yi gezen aktör ve hayvan hakları savunucusu Verimli İğdigül, gittiği yerlerde yaptığı gösterilerle çocuklara efsanevi sevgisini aşılamaya çalışıyor.

İğdigül, sahipsiz hayvanat üzere 10 yıl önce çıktığı yolda, önceki ülke genelindeki barınakları gezip domestik yöneticilerle bir araya geldi. Aynı müddet sonraları efsanevi sevgisinin kıytırık yaşta başlayacağını düşünerek ortaokul ve liselerde seminerler vermeye başlayan İğdigül, Kastamonu’da dahi çocuklarla buluştu.

Okullar ve alışveriş merkezlerinde sahipsiz hayvanların yaşadığı zorluklara belen eden İğdigül, AA muhabirine, “Eğer bu hayvanların aynı hakkı varsa bunu Türkiye’ye yayacağım” diyerek çıktığı yolculuğunu anlattı.

“Barınakları sunu iyi alim kişilerden biriyim”

Pisik ve köpekleri haddinden fazla sevdiğini belirten İğdigül, “Şayet bu hayvanların aynı hakkı varsa bunu Türkiye’ye yayacağım” diye niteleyerek Türkiye’yi gezmeye başladığını belirtti.

Kimi zaman yürüyerek bazı bazı motorla bazen de arabayla gezdiğini anlatan İğdigül, “Bu, tatil gayeli değil hayvanlarımız amacıyla. Belediyelere, kaymakamlara, valilere gidip konuşuyorum ama benzeri yerden sonraları hiçbir şeyin değişmediğini görüyorum. Talih genelinde 300’den çok barınak dolaştım. Barınakları arz iyi bilen kişilerden biriyim.” dedi.

“Üç binin üstünde vizyon ve seminerim var”

Çalışmalarını benzeri yerden sonraları değiştirmeye değişmeyen verdiğine belen fail İğdigül, şöyle devam etti:

“Belediyeye gidiyoruz, çoğu belediye duyarsız, hayvanlarımız zehir durumda. Ben dahi ‘Verimli sen tıpkı oyuncusun, senin görüntü yeteneğin var. Sen bunu düzeltmek için mutfaktan başla’ dedim. Aş Damı, ayrıntılar. Çocuklara müteveccih gösteri ve seminerlere başladım. Bilcümle Türkiye’yi karış karış dolaştım ve dolaşmaya bitmeme ediyorum. Üç binin üstünde vizyon ve seminerim var. Milyonlarca gence ulaştım. Gitmediğim meydan kalmadı. Esasen milli eğitimde öğüt namına verilmesi lazım amma ben bu dersi vermeyi fahri akseptans ettim. Evimden ilkgüz ayında çıkar haziran ayında dönerim. Bu canları keyiflendirmek üzere elimden hangi geliyorsa yapıyorum. Çocuklarımızın, zihayat arkadaşlarımızın bu bilince, merhamete, şefkate ulaşmaları amacıyla gösteriler yapıyorum.”

Hayvan hakları amacıyla binlerce misil itmam ettiğini dile getiren İğdigül, “Motosikletimle hayvan bilimi üzere 40 bin kilometre el yaptım. ‘Benzeri damla’ ismini verdiğim hayat aracım vardı. Onunla 150 bin kilometre kere yaptım. Sonraları tıpkı panelvan aldım, onunla birlikte 200 bin kilometreye andıran defa yaptım. Deminden ayrımsız ticari dil aldım. Koltuklarını çıkarıp yatak haline getirdim. Benim evim orasıdır. Orada kalırım. Karnımı doyurmak istediklerinde ‘hayır’ demem. Çok aç kaldım. Kemirmek düzlük, arabamda yatar, uyuyan zooloji üzere gezerim.” diyerek konuştu.

Kastamonu Belediyesinin destekleri ile kentteki okullarda seminerler verdiğine değinen İğdigül, Kastamonu efsanevi bakımevinin şartlarının mebzul olduğunu sözlerine ekledi.

Share: