Kars hafriyat karaborsaya düştü! Fiyatı sevenlerini hayalet kırıklığına uğrattı

Lezzeti büyüklüğünde herif sağlığına faydaları ile de serencam yıllarda popülaritesi mütezayit Kars kazını yemek birçok gönül üzere bu yıl sahne olacağa benziyor. Toprak halkının sunma koskocaman antant kaynaklarından biri olan Kars kazının fiyatı ister maliyetin artması gerekse üretimin bir iki olması cihetiyle 700 liraya büyüklüğünde yükseldi.

ÜRETİCİ DERTLİ: BİZ DA RAHATSIZIZ

Geçtiğimiz yıl 250-300 liralık beyninde alıcı bulan Kars kazının fiyatının kadar yükselmesi bu lezzetin tutkunlarını dahi değişmeyen kara düşündürmeye başladı. Hırt fiyatlarındaki bu artışı duyanlar, “Bu yıl Kars hafriyat kemirmek tayf oldu” demekten kendini alamıyor. Konuyla ilişik açıklamalarda bulunan bölgedeki kaz üreticilerinden biri, “Aynı kazın fiyatının bu büyüklüğünde efdal olması bitiren büyüklüğünde bizleri dahi erinçsiz ediyor. Fakat ağızotu fiyatlarındaki yükseliş bilindik. Zaman ayrımsız kazın bize maliyeti nereden baksanız 550-600 liraya para oluyor” dedi.

KARABORSAYA DÜŞTÜ

Maliyet dolayısıyla üretimin beş altı olması bölgedeki fırsatçıları de harekete geçirdi. Ellerindeki kazları eş ayına kadar satmaya yanaşmayan kâh üreticiler, fiyatların daha de yükselmesini bekleyecek.

“KÖYLERDE KİMSE KAZLARINI HARCAMAK İSTEMİYOR”

Serencam yıllarda Kars kazının tanıtımı için ortaya koyduğu girişimcilik öyküsüyle nazik takdir toplayan gastronomi dünyasının yükselen değeri İlter Avşar dahi artan fiyatlardan muzdarip… Bire Bir zamanda Kars hafriyat üzerine İstanbul’dahi aynı restoran işleten Avşar, ” Türkiye’nin alık ihtiyacını karşılayan illerin başında mevrut Kars ve Ardahan’dahi divane bu yıl karaborsaya düştü. Bölgedeki üreticilerle diyalog halindeyim. Bu yıl ağırlığı 2.5 ile 3 kilo beyninde mütebeddil kazlar 650-700 liraya satılıyor. Köylerde kimse kazlarını kiymak istemiyor. Şita aylarının gelmesi ile alay malay fiyatların elan de yükseleceğini düşünüyorlar. Tahtası Eksik etinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu lezzeti herkesin tatmasını istiyoruz. Fakat arpa ve yemleme fiyatlarının artmasıyla gelinen kapsam ortada” şeklinde konuştu.

Share: