Artvin bilgi… Bitki çeşitliliği açısından ensesi kalın Artvin’de bu sene 800 ton bal üretildi

Ensesi Kalın bitki çeşitliliğiyle bal üretiminde adından söz ettiren Artvin’üstelik bu sene 800 ton bal üretildi.

???????Artvin Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona muazzez bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas sili ırkının jen merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik sıfır nadir soy başlamak için 2 bin 727 bitki türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati çeken Durmuş, kentte birliğe mukayyet faal 1400 civarında arıcı, kestirmece 120 bin birlikte arılı kovan olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ilişkin dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki besin laboratuvarında çözümleme edildiğini belirten Durmuş, uygun nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa temas markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, serencam iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi üstelik ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda iklim değişikliği nedeniyle yağışların alışılagelmişin dışında çok olması. Katmerli yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’üstelik 250 ton civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü eski yıla göre. Bu yıl ise 120 titrem civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

Kestane balı dahil hep bal üretiminin ise bu sene 800 titrem olduğunu ifade fail Durmuş, 2018 ve 2019’dahi bin ton civarında bal elde ettiklerini söyledi.

Durmuş, irtibat kendisine ayrımsız aya değer belirlediklerini dile getirerek, “Aya fiyatı üstüne satanlar var, duyuyoruz amma bal ihtiyacı olanlar birlikten vukuf alabilirler. Biz dolumunu yaptığımız kestane ballarını 450 liradan satışa sunduk.” dedi.

Varlıklı bitki örtüsü Artvin balına nitelik katıyor

Artvin’in Kafkas arısının gen merkezi olması nedeniyle arıları Ardahan dışında eksantrik bir yere götüremediklerine dikkati calip Durmuş, “Artvin bölgesinde bal mevsimi bire bir ay evet da 20 gündür. Bire Bir kamer içerisinde Artvin’birlikte yağmur yağdığı ahit bal alamıyoruz. Balımız çiçekte yıkanıyor, bunun üzere mahsul adi düşüyor. Bu dahi üreticiye yansıyor, tüketiciye yansıyor, arıyor, Artvin balı bulamıyor.” diyerek konuştu.

Durmuş, Artvin’de yükseltinin 0’dan başlayarak 3 bin 600’lere büyüklüğünde çıktığını, bunun değişik ve ensesi kalın vejetasyon çeşitliğini yanı sıra getirdiğini belirterek, “Bu şımarıklık de haddinden fazla birinci sınıf balların oluşmasını sağlıyor. Balda spektrum artıyor. Nitelik ve spektrum arttığından bal fiyatları birlikte 350 ile 500 liralık ortada değişiyor. Karakovan ballarında dahi bu karşılık 600-700 liralık beyninde değişiyor. ” ifadelerini kullandı.

Tüketicilere uyarılarda bulunan Durmuş, “Tüketicilerimiz gelişigüzel yerden bal almamalı. Alınan balların etiketli, analizi mamul olmasına ilgi etmeliyiz. Bal şekerli ayrımsız azık olduğundan tüketicimiz şeker hastalığı mi, bal mı basit fark edemiyor. Bu yüzden bilinen yerlerden bal almalıyız.” dedi.

Durmuş, sezonu kapattıklarını ve arıcılarının kış bakımlarını yaptıklarını vurgulayarak, ati sezonun henüz bol geçmesini diledi.

Share: