Kaçınmak binası: Kaygıyla yaşıyorlar

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde bulunan ve yıllardır tecezzi edilip harabeye dönen 5 katlı 50 dairelik çatı, mahalleliyi paslı ediyor. Mahallede yaşları 3-5 ortada mütebeddil füru tehlikeyle kibir buruna yaşıyor. Tarih ‘Çocuklarımızın başına hangi gelecek’ kaygısı haiz mahalleli, tün ise burayı mesken markajcı maden müptelalarıyla adeta kabusu yaşıyor.

Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde 2012 yılından beri inşaatı devam fail ve 2022 yılında ise, ara sıra dairelerinde birlikte vatandaşların yaşamaya başladığı 50 daireden oluşan çatı, sahipleri marifetiyle boşaltılarak terk edildi. İddiaya bakarak, sahibi gelerek binanın husus çerçevelerini kırdı ama esrar müptelaları binayı terk etmedi. Mahalleli bir nice el izinli birimlere başvurdu ancak hiçbir önlem alınmadı. Güneş çatı çevresinde oynayan torunlar dahi emniyetsiz tuğlaların bulunduğu alanlarda tehlikeyle kibir buruna kalıyor.

Binada bulunan dairelerin basar duvarları yıkılarak içi kalıntı vaziyette ayrılma edildi. Yapı içerisinde yıkılan basak duvarları kazaya okuntu çıkarırken, yetkililerin hiçbir tedbir almaması mahalleliyi isyan ettirdi.

“Sıkıntımızı toplantılarda dile getirdim”

Gültepe Muhtar Seyithan Kayaç, “Mahallemizde birçok takı yaşıyoruz. Bu sıkıntımızı üstelik birçok toplantımızda kaymakamımıza ve uray başkanımıza da söyledim. Bu durumdan ben erinçsiz oluyorum. Akşam saat 02.00-03.00’birlikte mahalle sakinleri beni arayarak ‘muhtarım burada çirkin amal yapılıyor, burada çete toplandı’ diyorlar. Ego dahi jandarmayı rahatsız etmekten bundan sonra usandım. Tığ Gültepe Mahallesi adına bu durumdan çokça rahatsızız. Tıpkısı zaman geçmiş yetkililerin bu duruma hal bulmasını istiyoruz” dedi.

“Yapı sahibi bizi oyalıyor”

50 dairenin bulunduğu binanın sahibiyle iletişime geçtiğini belirten Kayaç, “Ne zaman arasam bizleri oyalıyor. Ego birlikte bu durumdan duyduğum rahatsızlığı değme seferinde jandarmaya bildirmekten usandım” diye niteleyerek konuştu.

“Sesimizi duyuramadık”

2015 yılından beri Gültepe Mahallesi’nde kıpırdak bire bir mahalle sakini de, “Bu binada hele geceleri çokça ağırbaşlı amal yapılıyor. Eroin, beyaz, yaman kadar maddeler kullanılıyor. Gündüzleri çocuklarımızı okula gönderiyoruz, vardiyalı çalışanlar hele kadınlar şeb işten evlerine gelirken hastalık yaşıyor. Buna bire bir tılsım bulunmasını istiyoruz. Benzeri kalem sesimizi duyuramadık. Burada birinin başına tıpkı molekül gelirse bunun hesabını kim verecek” diye niteleyerek duruma reaksiyon gösterdi.

“Binayı kendilerine bekar evi yapmışlar”

Çocuklarını mahallede oynamaları için dilek rahatlığıyla bırakamadıklarını dile getiren mahalledeki kadınlar üstelik, “Buraya park yeri yapılacak güya. Geçtiğimiz günlerde kişi gözlerimizle gördük, birileri ellerinde eroin poşetleriyle binaya girdi. Jandarma geliyor arkadan kaçıyorlar. Binanın içerisini kendilerine bekar evi yapmışlar. İçerisi görülecek üzere değil. İçeride geceli gündüzlü kırıcı yakıyorlar. Münasebetsiz hareketler yaptıklarına tanık olduk. Çocuklarımıza keder emsal oluyorlar. Güllabi burada metal kullananları topluyor, 2 aktarılma sonradan azade gestalt tekrar buraya geliyorlar. Bu durumdan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandılar.

“Binanın yıkılmasını istiyoruz”

Binanın yıkılmasını talip mahalle sakinleri, “Bu bina oturulacak kabilinden değil. Buraya yavru parkı yapılacak amma bizim çocuklarımız üzere yapılmıyor bu otopark. Burada esrar kullananlar var, bu otopark yapılırsa tığ çocuklarımızı şüphesiz parka göndereceğiz? Ayrımsız öz yapılması için çocuğumuzun başına benzeri molekül gelmesi mi gerekiyor? Tıpkısı otopark yapılacaksa geçmiş önlem alınmalı. Şikayet etmekten bıktık bundan sonra” dedi. Binanın duvarlarını mızrap kullanıcılarının yıktığını tez fail mahalle sakinleri, “Duvarlara tamam olamaz cümleler yazmışlar. Yemeden Içmeden bu çatı değil böyle olan kül binalar yıkılmalı” dedi. – TEKİRDAĞ

Share: