İzmir haberi… Bayraklı’da kentsel dönüşümün parolası: Kooperatifleşme modeli

Mahalle ziyaretlerini sürdüren Bayraklı Şehremini Başkomutan Sandal, Alpaslan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı. Alpaslan-Cengizhan ve Fuat Edip Baksı mahallelerinde 60 hektarlık alanı içerisine kayran ve askı sürecinde sona gelinen planlar üzerine bilgi veren Başkan Sandalet, “Bu alanı 26 parçaya ayırdık. her bir cezire için adalet sahipleri zat kooperatiflerini kuracak ve hem proje hem bile karar sürecinde hezel sahibi olacak” dedi.

Bayraklı Şehremini Serdar Sandalet, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor. Başbuğ Sandalet, son adına Alpaslan Mahallesi’ni görüşme etti, mahalle sakinlerinin evlerine misafir oldu, esnafla kucaklaştı.

Trabzon Şal Pazarlıklar Derneği ve Konya Seydişehir Yağız Ören Köyü Derneğini birlikte ülfet eden Başbuğ Sandal, fener sürecinde sona gelinen Alpaslan-Cengizhan ve Fuat Edip Baksı revizyon mamure planları ve kentsel tahavvül süreci için hikmet verdi.

Bölgedeki kentsel tahavvül çalışmalarında kooperatifleşme modelini temel alacaklarını açıklanan Başkan Sandalet, halkın daima karar sürecinde kayran alacağını ve ortak akılla geleceğin Bayraklısını oluşturacaklarını müjdeledi.

” Türkiye’ye eş tıpkısı kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz”

Bayraklı Şehremini Başkumandan Sandal, ” İzmir’in kalbi Bayraklı’de Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Belediyenin denetimi ve garantörlüğünde, halkın tam süreçlerde küçümseme sahibi olacağı, ortak aklın bilge kılınacağı benzeri kooperatifleşme modelini hayata geçireceğiz. Bu bölgede 60 hektarı içerisine düz imar planı çalışmamızı tamamladık ve fener süreci ödemek üzere. Alanı 26 ayrımlı adaya ayırdık. beherglas cezire için, mahalle sakinlerinin yönetiminde kooperatifler kuracağız. Proje ve imal aşamasında bu kooperatifler meze sahibi olacak. Müteahhitlerle, mahalle sakinleri kendisi anlaşacak ve projenin böylece kazanan ahali olacak. Uray, kooperatiflerin kurulmasından teknik detaylara büyüklüğünde umum projenin sorumluluğunu ve garantörlüğünü üstlenecek. Icraat çerçevesinde yakın zamanda ada bazlı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek” dedi.

Başbuğ Sandalet, son dönemde rekor sayılabilecek tıpkısı dublör artışı ile çalışmaların sürdüğünü belirtirken, yapı yüksekliklerinin 15 ikmal olacağını açıkladı.

Sandal, “Tığ geleceğin Bayraklısını yapmak istiyoruz. Bunu vatandaşlarımızı kıygın etmeden, doğruluk kaybı oluşturmadan yapacağız. Önümüzde haddinden fazla cesim tıpkısı vesile var ve bunu bereketli değerlendirmeliyiz. Çağdaş yapı stoku, yeşil alanları, parkları, yolları ve sosyal teçhizat alanları ile şok bire bir Bayraklı’ya kavuşacağız” diye konuştu.

Muhtar Fahri Karatay bile, “Kentsel transformasyon çalışmaları tekmil halkın dört gözle beklediği ayrımsız proses. Bu aşamaya mevrut olması son evre sevindirici. Biran evvel başlamasını diliyor ve üzerimize düşeni yapacağımızın sözünü veriyoruz. Muhtarlık binasından kez, yaya kaldırımı ve park çalışmalarına büyüklüğünde mahallemize sunduğunuz hizmetler amacıyla ayrıca teşekkür ederiz” dedi. Ziyaretlere antrparantez CHP İlçe Başkanı Didem Gültekin, uray bürokratları ve öğür yöneticileri de haremlik etti. – İZMİR

Share: